Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
zuckerberg,-trump-yuzunden-7,2-milyar-dolar-kaybetti
Güncel 68 0

Zuckerberg, Trump Yüzünden 7,2 milyar dolar kaybetti

Başkan Donald Trump’ın Facebook üzerinden yayınladığı şiddet içerikli paylaşımı Zuckerberg 7,2 milyon dolar kaybetti. ABD menşeili onlarca şirket olaya tepki olarak Facebook’tan reklamlarını geri çekti.

ABD’li siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar şiddet içeren gösterilere dönüşmüştü. Olaylar üzerine Başkan Donald Trump, “Yağma başlarsa ateş açarız” şeklindeki mesajını Twitter ve Facebook üzerinden paylaşmıştı. Twitter tarihinde ilk kez bir devlet başkanının paylaşımını ‘şiddet içerdiği’ gerekçesiyle sınırlandırırken, Facebook söz konusu mesajla ilgili bir hamle yapmamıştı. Gerekçe olarak ise Trump’ın bu paylaşımının Facebook kurallarını ihlal etmediğini göstermişti.

Şirketler Reklamlarını Çekti

Facebook’un bu tepkisizliği üzerine ABD’de önde gelen şirketler reklamlarını geri çekti. Bu adım Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’i finansal olarak büyük sıkıntıya soktu. Facebook’un hisseleri yüzde 8,3 değer kaybederken Zuckerberg’in servetinden 7,2 milyar dolar eksildi.

Zuckerberg’in toplam serveti 82,9 milyar dolara düşerken dünyanın en zenginleri listesinde de 4’üncü sıraya geriledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.