Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
zoom-uctan-uca-sifreleme-ozelligini-ucretsiz-sunacak
Güncel 59 0

Zoom uçtan uca şifreleme özelliğini ücretsiz sunacak

Yakın zaman Video konferans platformu Zoom uçtan uca şifreleme özelliğini ücretsiz sunacak. Zoom bu hizmeti hali hazırda sadece ücret ödeyen kullanıcılarına sunuyor olmaktan vazgeçerek bu hizmeti ücreti hale getirecek.

Zoom güvenlik ve gizlilik için kritik öneme sahip olan uçtan uca şifreleme özelliğini bütün kullanıcılara ücretsiz olarak sunacağını duyurdu. 22 Mayıs’ta E2EE tasarımı için bir taslak yayınlayan şirket, 90 günlük güvenlik programının bir parçası olarak geniş bir kesimden geri bildirim topladı. Bu kesimi hükümet temsilcileri, sivil hak örgütleri, şifreleme uzmanları, CISO konseyi, çocuk güvenliği savunucuları ve Zoom kullanıcıları oluşturdu.

Koronavirüs pandemisinin ardından ve eğitim, iş gibi faaliyetlerin online olarak yürütülmeye başlanması nedeniyle Zoom kullanım sayısı rekor seviyelere ulaşmıştı. Video konferans programının yeni tasarımı GitHub’da yayımlarken, şirket tüm kullanıcıların meşru gizlilik ve güvenlik hakkını dengeleyen bir yol haritası oluşturduğunu belirtti. Buna göre E2EE Zoom kullanan herkese gelişmiş bir eklenti olarak ücretsiz sunulacak. Böylelikle güvenlik ve gizlilik unsurlarıyla ilgili olumsuzlukların önüne geçilmiş olacak.

Kullanıcılar Tek Seferlik Kimlik Doğrulama Yapacaklar

Uçtan uca şifreleme özelliğini kullanmak isteyen bütün kullanıcılar tek seferlik kimlik doğrulama yapacaklar. Bu işlem için kullanıcının cep telefonuna gönderilen bir SMS ile doğrulama yapılması yeterli olacak. Bu doğrulama sayesinde hem sahte kullanıcılar hem de görüşmeleri suistimal etmek isteyenler engellenmiş olacak.

E2EE özelliği Temmuz ayından itibaren göre erken beta sürecine girecek. Zoom kullanıcıları bu süreç boyunca AES 256 bit GCM şifreleme kullanmaya devam edecekler. E2EE, SIP/H.233 donanımsal konferans odası sistemlerinden veya geleneksel PTSN telefon hatlarından görüşmelere katılım gibi bazı görüşme işlevlerini kısıtladığından toplantı sahipleri tarafından isteğe bağlı olarak devre dışı bırakılabilecek. Hesap yöneticileri ise E2EE özelliğini hesap ve grup düzeyinde açıp kapatabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.