Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
yurtdisi-ucuslari-basliyor,-ilk-ucuslar-belli-oldu!
Güncel 52 0

Yurtdışı Uçuşları Başlıyor, İlk Uçuşlar Belli Oldu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yurtdışı uçuşlarının Haziran ayında başlayacağını açıkladı. Haziran ayında 40 ülkeye uçak seferleri başlatılacak.

Uzun zamandır vatandaşların aklını kurcalayan en önemli sorulardan biri ‘yurtdışı uçuşları ne zaman başlayacak’ sorusuydu. Beklenen haber Ulaştırma Bakanı’ndan geldi. 1 Haziran’dan itibaren başlayan normalleşme süreci kapsamında Haziran ayı bitmeden 40 ülkeye uçuşlar başlatılacak.

Yurtdışı Uçuşları Hangi Ülkeler İçin Başlıyor

Yurtdışı uçuşları hangi ülkeler için başlıyor sorusuna Bakan Karaismailoğlu şu sözlerle yanıt verdi: “Dış hat uçuşlar için 92 ülke ile işbirliğimiz devam ediyor. Kuruluşlar ve muhatap ülkeler ile uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüşüyoruz. Hali hazırda dış hat uçuşların karşılıklı açılması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile mutabakat sağladık.”

Pandemi sebebiyle dünyadaki bütün ülkelerin dış hat uçuşları ile ilgili benzer tedbirleri aldığını belirten Karaismailoğlu, “Kovid-19’a karşı tüm dünya kendi çapında tedbirlerini aldı. Ülkeler dış hat uçuşlarını azaltarak hatta kapatarak salgını önleme çabasına girişti. Ancak tüm dünyada mücadelede önemli bir eşiği geride bıraktığımızı düşünüyoruz. Artık küresel olarak bağlarımıza, ticaretimize devam etmek durumundayız. Yeniden ‘bismillah’ diyoruz. Yola çıkıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yurtdışı Uçuşları Açılan Ülkeler

Karaismailoğlu yurtdışı uçuşları açılan ülkeler ile ilgili bilgi verirken uçuşların kademeli olarak başlatılacağını da vurguladı. Buna göre;

  • 10 Haziran’da Yunanistan, Bulgaristan, Katar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bahreyn
  • 15 Haziran’da Hırvatistan, Macaristan, Tacikistan, Azerbaycan, Japonya, Slovenya, Almanya, Polonya, Hong Kong, Singapur, Avusturya, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Litvanya, İsviçre ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti,
  • 20 Haziran’da Kazakistan ve Hollanda
  • 22 Haziran’da Kırgızistan, Estonya, Letonya, Lüksemburg, Güney Kore, Karadağ, Arnavutluk, Finlandiya, Danimarka, Norveç, Bosna Hersek, Slovakya ve İrlanda
  • 25 Haziran’da Belçika’ya uçuşlar başlayacak.

Koronavirüs Tedbirleri Had Safhada Olacak

Uçuşlarda vatandaşların sağlığı açısından koronavirüs tedbirlerine büyük önem verileceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bu kapsamda, yurtdışından planlı uçuşlarla yeni gelecek kişilerin havalimanı içinde belirlenen alanlarda muayeneleri yapılacak ve semptomları değerlendirilecek. Muayene yapılan kişilerin iletişim ve adres bilgileri Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’ne (HSYS) sınır girişi bölümünde kayıt altına alınacak.’’ dedi.

Yurtdışı uçuşları sırasında havalimanında yapılan muayenelerde şüpheli görülen kişiler, havalimanlarında izolasyon alanına alınarak 112 aracılığıyla ilgili şehirlerin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen hastanelerine yönlendirilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.