Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
seyahat kısıtlaması genelgesi, seyahat kısıtlaması kalkan iller
Güncel 60 0

Yeni Seyahat Kısıtlaması Genelgesi Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de bulunan 81 ilin valilerine seyahat kısıtlaması genelgesi gönderdi. Genelgeye göre 31 Mayıs pazar günü saat 24.00’dan sonra belli şartlar dahilinde seyahat kısıtlaması kaldırılacak.

Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda hazırlanan genelgede 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta kaldırılan seyahat kısıtlamasına dair şartlar da yer aldı.

Seyahat Kısıtlaması Kalkan İller İçin Seyahat Şartları

Seyahat kısıtlaması kalkan iller ile diğer bütün illeri kapsayan şartların en başında HES kodu zorunluluğu geliyor. Şehirlerarasında yapılacak olan uçak, tren veya otobüs yolculuklarının biletleri alınmadan önce HES kodu alınması gerekiyor. Bu koda sahip olunduktan sonra ise bilet alımı yapılabiliyor.

Sokağa çıkma kısıtlaması hali hazırda devam eden 18 yaş ve 18 yaş altı grup yanlarında velilerinin olması şartıyla Seyahat İzin Belgesi almalarına gerek olmadan şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecekler. Fakat yanlarında bulunan velilerinin 65 yaş üzeri olması gerekiyor.

Çünkü seyahat kısıtlaması genelgesi kapsamında halen 65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi almaları zorunlu tutuluyor. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar gidecekleri ilde en az bir ay kalmak koşuluyla tek yönlü olarak seyahat edebilecekler.

Alınan kararlara uyulmaması halinde vatandaşlar Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezasına çarptırılacak. Suç teşkil eden davranışlara ise Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.