Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
yeni-normallesme-kararlari-aciklandi!
Güncel 64 0

Yeni Normalleşme Kararları Açıklandı!

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin toplanmasının ardından yeni normalleşme kararları açıklandı. Alınan kararlar toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Normalleşme süreci ile ilgili alınan yeni kararlara göre 65 yaş ve üstü vatandaşlar haftanın her gün saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek iken 18 yaş altı sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırıldı.

22.00’a kadar açık kalabilen lokanta, restoran, kıraathane ve kafe gibi işletmeler saat 24.00’a kadar hizmet verebilecek.

1 Temmuz tarihinden itibaren sinemalar, tiyatrolar, gösteri merkezleri ve düğün salonları yeniden faaliyet göstermeye başlayacak. Nikah salonları ise 15 Haziran itibariyle açılacak.

Tedbiri Elden Bırakmayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada ” ‘Yeni normal’ dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız. Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe ve temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerekiyor. Zaman zaman istemediğimiz görüntülere şahit oluyoruz ancak bu tür olumsuzlukların istisna, kurallara riayetin genel olduğu kanaatindeyim.” sözlerine yer verdi.

Erdoğan, “Milletimden hem yeni dönemin kurallarına uyarak hem işine gücüne sıkı sıkıya sarılarak bu sürece destek vermesini bekliyorum.” diye çağrıda bulunurken “Hiçbir salgının, tehdidin, ülke ve millet olarak birliğimizden, beraberliğimizden, kardeşliğimizden, dayanışmamızdan büyük olmadığı inancıyla yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

TÜBİTAK’ın Kovid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacı üretmeyi başardığını belirten Erdoğan, ‘’Toplantımızda normalleşme takvimi çerçevesinde attığımız adımların çok yönlü değerlendirmesini yaptık. Özellikle Avrupa ile karşılaştırdığında en az kısıtlama, can kaybıyla atlattığımız bir gerçektir. Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Yeni normal dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız. Hamdolsun hastane, ilaç, maske, solunum cihazına kadar bu mücadeleyi yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz her türlü imkana sahibiz. Hizmete açtığımız hastanelerimizin yatak ve yoğun bakım kapasiteleri dahi pekçok ülkenin toplamıyla yarışacak düzeydedir. Yeni yaptığımız hastaneler sayesinde kendimizi güvende hissediyoruz. Genel sağlık sigortası sistemimiz dünyaya örnek olmuştur. Doktor, hemşire, teknisyen, temizlik görevlisi sayıları 1 milyon 100 bini bulan sağlık ordusuyla 82 milyonun hizmetindeyiz.’’ şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.