Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Güncel 181 0

Yeni Geliştirilen Sistem: Beyin Gücüyle Oyun Oynamak

Pek çok fiziksel engelli insan tekerlekli sandalye kullanmak durumunda kalıyor. Bu kişiler için sandalyelerini kontrol etmek sık sık zorluk haline gelebiliyor. Araştırmacılar, bu kişilerin hayatlarını kolaylaştırabilecek bir çalışmayı hayata geçirme yolunda önemli bir adım attı. 

Zürih’te bulunan ETH Üniversitesi, zihinle çeşitli kontroller sağlayan sistemler üzerinde çalışan bir ekibe sahip. Deneylere gönüllü olarak katılan felçli hasta Samuel Kunz, ekibin geliştirdiği sistemi kullanarak Brain Driver/Beyin Sürücüsü adlı oyunu oynamayı başardı.

Sistem hakkında açıklamalar yapan Nörolog Dr Rea Lehner, sistemin elektrotlar aracılığıyla insan zihni ile bilgisayar arayüzünü buluşturduğunu ve henüz pilot kullanım aşamasında olduğunu söyledi. Lehner ayrıca asıl hedefin de felçli hastaların, yardıma ihtiyaç duymadan tekerlekli sandalyelerini kontrol edebilmesi olduğunu söyledi. Aynı üniversiteden Prof. Nicole Wenderoth ise sistemin geliştirilebileceğini eklerken, kafatasının çok iyi bir yalıtkan olduğunu ve beyini koruduğunu, kafatasının yarattığı zorlukların ileride bilim tarafından çözümleneceğini söyledi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.