Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Uçakta Corona Virüs Bulaşma Riski Oldukça Düşük
Haberler 31 0

Uçakta Corona Virüs Bulaşma Riski Oldukça Düşük

200’ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle seyahat, ulaşım ve turizm sektöründe bu yıl milyarlarca dolar kayıp yaşandı. Salgının uluslararası taşıyıcısı olarak görülen havayolu şirketleri ise hala yaralarını sarmaya çalışıyor. Ancak son zamanlarda yapılan yeni araştırmalar, uçaklarda corona virüs riskinin neredeyse hiç bulunmadığını öne sürüyor. ABD’de yer alan Harvard Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmada, uçuş esnasında maske takıldığında yeni tip corona virüs bulaşma riskinin oldukça düşük olduğu belirtildi.

Abd’de Uçuşlara Olan Talep Yüzde 65 Azaldı

Yeni tip corona virüs salgını nedeniyle dünyada en yüksek vaka ve ölü sayısının görüldüğü ABD’de, uçuşlara olan talep geçen yıla göre yüzde 65 azaldı. Milyarlarca dolar zarar eden Amerikan havayolu şirketleri, yolcu bulamadıkları için planladıkları uçuşların sadece yarısını gerçekleştiribiliyor.

Dışarıda Yeme Ve Alışveriş Yapmanın Riski Daha Yüksek

Ancak, Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları uçuş esnasında corona virüs bulaşma riskinin, dışarıda yeme ya da market alışverişi yaparken olduğundan çok daha düşük olduğunu açıkladı. Araştırmacılar, yolcuların maske taktıklarında ve uçakta gerekli hijyen önlemleri alındığında uçuşların oldukça güvenli olduğunu söyledi.

ABD’li havayollarını temsil eden Airlines for America tarafından finanse edilen raporda, uçaklarda corona virüs riskinin katmanlı enfeksiyon önlemleriyle birlikte çok daha düşük seviyelere indirilebileceği ifade edildi. 

Maske Seyahatin Her Aşamasında Kullanılmalı

Öte yandan, Harvard’daki Havacılık Halk Sağlığı taradından uçağa biniş ve iniş sırasında bulaş riskini azaltmak için de çeşitli stratejiler önerdi: Buna göre maske, sadece uçuş esnasında değil, havalimanına giririşten, varış noktasından ayrılana kadar yolculuğun her aşamasında zorunlu olmalı. Bununla birlikte uzmanlar, havayolu şirketlerinin havaalanlarında ve uçaklardaki temizlik rutinin artırması gerektiğini ve check-in esnasında oluşan uzun kuyrukların önüne geçmesi gerektiğini belirtti.

Hava 2-3 Dakikada Bir Temizleniyor

Bununla birlikte, raporda ticari uçakların hepsinde yeni tip corona virüs de dahil olmak üzere havadaki partikülleri her 2-3 dakikada bir temizleyen hava filtreleme sistemleri bulunduğu belirtildi. Araştırmacılar riskin yalnızca, enfekte yolculardan kaynaklanabileceğini ancak bundan korunmanın sürekli maske takarak mümkün olduğunu vurguladı. Ayrıca bu şekilde Covid-19’la ilgli hiçbir belirtisi olmayan ancak virüsü bulaştırabilen asemptomatik yolculardan kaynaklanan yayılmanın da önüne geçilebileceği bildirdi.

Diğer taraftan, geçen ABD Savunma BakanlıĞItarafından yapılan başka bir araştırmada tüm koltuklar dolu olsa bile, yolcuların maske taktığında virüsün bulaş riskinin yüzde 0,0003 olduğu hesaplanmıştı.  Uzmanlar maskelerin, komşu koltuklarda biri öksürdüğünde bile enfeksiyona maruz kalma olasılığı değişmediğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.