Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 356 0

Uçağı kaçırmamak için bomba ihbarı yaptı 4 yıl hapis yedi!

Atatürk Havalimanı’nda 3 Kasım 2016’da büyük bir paniğe neden olan bomba ihbarı uçağı kaçırmamak bir yolcu tarafından yapıldığı ortaya çıkmıştı. Hakkında başlatılan davada”Hava ulaşım aracının hareket etmesini engellemek” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyordu.

Uçağı kaçırmamak için bomba ihbarı yaptı

3 Kasım 2016’da THY’nin İstanbul-Diyarbakır seferini yapmak için hazır olan uçağa kalkış öncesi bomba ihbarında bulundu, uçak seferi durdurularak içinde bulunan 84 yolcu ile birlikte aranmaya başlandı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, saat 10.15’te havalanması planlanan uçak ve içerisindeki yolcular Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde özel bir alana alınarak 2 saatlik bir aramadan geçtiler. Şüpheli bir duruma rastlamayan yetkililer bomba ihbarını yapan telefonu araştırarak takip altına aldıklarında uçağa geç kalan M.S.G.’ye ulaşıyorlar ve gözaltına alıyorlar.

Yaptığı savunmadan uçağa geç kaldığını için bomba ihbarı yaptığını belirten M.S.G. için  “Hava ulaşım aracının hareket etmesini engellemek” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Tutum ve davranışlarını iyi hal indirim

Mahkeme, sanık M.S.G.’nin hukuka aykırı davranışı “asılsız bomba ihbarı” yaparak,  “Hava ulaşım aracının hareket etmesini engellemek” suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırma sonucuna vardı. Sanık M.S.G’nin yargılama aşamasındaki tutum ve davranışlarını iyi hal indirim sebebi sayan mahkeme, sanığın cezasını 4 yıl 2 ay hapis cezasına indirdi.

İtiraz etti ancak reddedildi

M.S.G.’nin avukatının itirazları sonucu İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığını, delilerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığını belirterek, oy birliğiyle sanık M.S.G’nin cezasını onadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.