Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
turk-sirket-koronavirus-testini-1-dakikaya-indiren-yazilim-gelistirdi!
Güncel 52 0

Türk Şirket Koronavirüs Testini 1 Dakikaya İndiren Yazılım Geliştirdi!

Genomize isimli Türk şirket koronavirüs testini 1 dakikaya indiren yazılım geliştirdi. Covid-19 test analizini normale göre 30 kat hızlandıran yazılım Türkiye ve dünyada ücretsiz olarak hizmete sunuldu.

Her 100 örnek için normal şartlarda 30 dakikaya kadar çıkabilen veri analizi süresini 1 dakikaya kadar indiren yapay zeka yazılımı Genomize adlı Türk genetik teknoloji şirketi ve TÜSEB test merkezlerinin doktorlarının işbirliğiyle geliştirildi.

Covİd-19 testlerinin büyük bölümünden sorumlu olan TÜSEB’in kullanması için geliştirilen yapay zeka yazılımı günlük 40 bin test üzerinden düşünüldüğünde sağlık çalışanlarına aylık yaklaşık 6 bin saatlik tasarruf sağlıyor.

Ücretsiz olarak kullanıma açılan yazılım Sağlık Bakanlığı tarafından hali hazırda kullanılmaya başlandı.

Tüm Ülkeler Ücretsiz Erişebilecek

Genomize’nin kurucusu moleküler biyolog Erşen Kavak tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu yapay zeka yazılımına tüm ülkeler ücretsiz erişebilecek.

Genomize adlı şirket moleküler biyolog ve biyoenformatik alanında doktora sahibi Erşen Kavak tarafından kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin kendi genetik dokusunu göz önünde bulundurarak genom analizi yapabilmesini sağlayan yazılım ve servisler geliştiriyor.

Erşen Kavak konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Yazılım sayesinde hastalığın tespiti hatasız, daha az iş gücüyle ve daha kısa zamanda yapılabilecek” dedi.

Covid-19 testi esnasında veri analizi süresini 1 dakikaya indiren yapay zeka yazılımına başta Türkiye olmak üzere tüm dünya ülkeleri ücretsiz olarak erişebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.