Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
turk-oyun-sirketi-peak-1-8-milyar-dolara-satildi!
Güncel 61 0

Türk Oyun Şirketi Peak 1.8 Milyar Dolara Satıldı!

Türk oyun şirketi Peak, 1.8 milyar dolara ABD kökenli Zynga şirketine satıldı.

Peak şirketi bu satış işlemi sayesinde Türkiye’nin ilk unicornu yani milyar dolarlık girişimi olurken anlaşmaya göre Zynga 900 milyon doları nakit olarak ödeyecek kalan 900 milyon ise hisse olarak verecek.

Peak Games 2010 yılında İstanbul’da Sidar Şahin tarafından kurulmuştu.

Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü bu anlaşma ile ilgili şu sözleri söyledi: “10 yıl içinde global mobil oyun sektörünün devlerinden birini Türkiye’den ortaya çıkardık. Bu hem Peak hem de ülkemiz adına gerçekten gurur verici. Büyümemizi, ilerlememizi ve yarattığımız etkiyi daha da artırmak adına, stratejik bir ortak ile güç birliği yapmak için en doğru zamanı bekledik. Bize olan yaklaşımları ve güvenleri ile gerçekten upuzun bir yolculuğa çıkabileceğimize inandığımız Zynga’nın bu stratejik birliktelik için en doğru şirket olduğuna inanıyoruz. Yaptığımız anlaşma en temelinde Peak’in bütün ekibine, yaptıklarına ve yapacaklarına olan güvenin ve Peak’in potansiyelinin bir göstergesi. Mutluyuz, gururluyuz ama en çok da bundan sonra başaracaklarımız için heyecanlıyız… Ülkemiz için büyük önem taşıyan bu imza, Peak’i Türkiye tarihinin en değerli şirketleri arasına yerleştiriyor. Bu anlaşma, güzel insanların bir arada büyük hayallere inandığı zaman her şeyi başarabileceğini somut bir şekilde vurguluyor. Başarının mimarı ise Türkiye’nin dört bir yanından aynı amaç ve değerler etrafında birleşmiş olan, genç ve müthiş heyecanlı ekibimiz. Bu anlaşmanın asıl değeri de işte tam burada yatıyor.”

Zynga Şirketi de Bu Anlaşmadan Memnun

Konu ile ilgili memnuniyet mesajı veren Zynga şirketinin CEO’su Frank Gibeau, memnuniyetlerini şu sözlerle ifade etti. “Peak’e ‘aramıza hoş geldin’ demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast’ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı 8’e çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek”.

Anne Babalar Çocuklarına İnanmalı

Peak Kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin yaptığı açıklamalarda anne babalara mesaj vermeyi ihmal etmedi.  “Bugün geldiğimiz nokta tüm Türkiye için gurur verici ve biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Zynga ile devam edeceğimiz bu yolculukta, birlikte daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz.” diyen Şahin, sözlerine şu şekilde devam etti: Sidar Şahin, “Bu anlaşmanın en önemli yanı, imkansızın başarılabileceğini somut olarak ortaya koyması. Türkiye’de anne babalar çocuklarına inansınlar istiyorum. Sevdikleri işi sürekli ilerleyerek yaptıkları sürece, başarabileceklerine inansınlar. Çocuklar da gençler de kendilerinin başarabileceklerine inansınlar. Çünkü her şey inanmakla başlar.”

Zynga Hisseleri Yüzde 8 Arttı

Anlaşmanın ardından farklı dallarda uzman olan ekipte ve yönetimde değişiklik olmayacağını açıklayan Peak Games, çalışmalarına İstanbul’da devam edecek.

Satın almanın açıklanmasının ardından Zynga hisselerinde yüzde 8’lik artış yaşanırken ABD borsalarında Nasdaq Endeksi’nde işlem gören Zynga’nın piyasa değeri, 9 milyar doların üzerine çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.