Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
trump-cekilme-emri-verdi!
Güncel 55 0

Trump Çekilme Emri Verdi!

Twitter hesabından yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump çekilme emri verdiğini duyurdu. George Floyd için yapılan eylemler devam ederken Başkan Trump Washington’da görev yapan Ulusal Muhafız güçlerine geri çekilme emri verd.

Konu ilgili Twitter üzerinden ‘’I have just given an order for our National Guard to start the process of withdrawing from Washington, D.C., now that everything is under perfect control. They will be going home, but can quickly return, if needed. Far fewer protesters showed up last night than anticipated!’’ mesajını paylaşan Donald Trump’ın bu hamlesi kamuoyunu şaşırtan bir olay oldu.

Mesajında “Ulusal Muhafızlarımıza Washington DC’den çekilme sürecini başlatmaları için emir verdim, şimdi her şey mükemmel bir şekilde kontrol altında. Evlerine gidecekler, ancak gerekirse hızla geri dönebilirler. Dün gece beklenenden çok daha az protestocu geldi” ifadelerine yer veren Trump daha önce Washington’daki protestolara müdahale için 10 bin asker istemişti.

Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Karşı Çıkmıştı

Amerikalı siyahi George Floyd için başlatılan protestoların büyümesinin ardından Beyaz Saray Washington’a 10 bin asker gönderilmesi talebinde bulunmuştu. CNN’de yer alan habere göre Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley ordunun kullanılmasına itiraz etmişti.

Esper’in yaklaşık 1600 askeri Washington’a gönderdiği fakat hali hazırda 5 bin ulusal muhafızın görev yaptığı başkentte askere ihtiyaç olmadığı ve askerlerin kentten ayrılmaya başladığı önce sürüldü.

Trump ile Genelkurmay Başkanı Mark Milley arasında gergin bir konuşmanın geçtiği ve Milley’in Washington’da kesinlikle askerlere ihtiyaç olmadığını vurguladığı da iddia edilenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.