Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
temassız dönemin ödeme yöntemi
Haberler 34 0

Temassız dönemin ödeme yöntemi: Masterpass

Ödeme sistemleri teknolojilerinin lideri Mastercard, nakitsiz bir dünyaya yönelik çalışmalarını hızla sürdürüyor. Mastercard gerek online gerekse fiziksel alışverişlerin ödemelerini dijital ödeme platformu Masterpass üzerinden yapılmasına yönelik çalışmalarını hızlandırdı. Masterpass pek çok ödeme işlemini tek tıkla, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasına imkân veriyor.

Temassız dönemin ödeme yöntemi: Masterpass

COVID-19’la beraber fiziksel mesafe ve hijyenin artan önemine paralel olarak, ödeme sistemlerinde de temassız ödemeler daha çok tercih ediliyor.

Temassız ödemelerin, toplamdaki payının yüzde 40’lara yükseldiği bu dönemde, Mastercard da gerek online gerekse fiziksel alışverişlerin ödemelerini dijital ödeme platformu Masterpass üzerinden yapılmasına yönelik çalışmalarını hızlandırdı.

Son dönem yapılan çalışmalar ve iş birlikleri sayesinde Masterpass, yakıt alımından, restoran siparişlerine, otopark ödemelerinden, ulaşım kartı bakiye yükleme işlemine kadar pek çok ödeme işlemini tek tıkla, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasına imkân veriyor.

Orwi İle Hem Sipariş Hem Ödeme

Yeme içme sektöründe faaliyet gösteren kafe, restoran gibi işletmelerin dijitalleşmesine verdiği destekle, tüketicilerin garson arama, menü isteme, para üstü bekleme veya geri bildirimde bulunma süreçlerini kolaylaştıran mobil uygulama Orwi uygulaması sayesinde müşteriler gittikleri mekanın menüsüne uygulama içinden ulaşabiliyor, siparişini verip hesabı ödeyebiliyor.

Hatta ödemesini Orwi ile yapan konuklar, bahşişleri de yine uygulama üzerinden verebiliyor. Orwi kullanıcıları, hesabı Mastercard’ın güvenli ödeme altyapısı Masterpass sayesinde hızlı ve güvenli bir şekilde ödüyor, geri bildirim uygulamasıyla restoran deneyimlerini de anlık olarak bildirebiliyor.

Mobil Uygulama İle Otopark Ödemesi

Zorlu Center’da uygulanmaya başlanan bu yöntemle, otopark ödemeleri mobil uygulama üzerinden tamamlanarak otoparkı kullananlara temassız ödeme kolaylığı ve hızlı geçiş olanağı sağlıyor. Hizmetten faydalanmak isteyenler, Zorlu World uygulamasına plakalarını kaydederek, Masterpass’e kayıtlı kartları üzerinden ödemeyi tek tıkla tamamlayabiliyor.

Masterpass’e ilk kez kayıt yaptırmak isteyenlerin de bir kereye mahsus olmak üzere kart bilgilerini girip, cep telefonuna gelecek mesajla doğrulama işlemini tamamlamaları yeterli. Mastercard’ın hızlı ve güvenilir altyapısı Masterpass sayesinde misafirler; alışveriş, yemek, toplantı, konser veya sinema sonrasında, otopark gişesinde ya da ödeme kiosklarında beklemeden veya sıraya girmeden, ödemelerini tek tıkla, hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabiliyor. Salgının etkilerini hala hissettiğimiz bu dönemde bu online ödeme yöntemi, Zorlu Center misafirlerine temastan uzak güvenli bir çözüm sunuyor.

İstanbulkart Bakiyesini ‘Tek Tık’la Yükleyin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Belbim ile Mastercard arasında yapılan iş birliği sayesinde, İstanbulkart bakiyeleri de artık tek tıkla, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yüklenebiliyor. İki şirket arasında gerçekleştirilen iş birliğiyle, Mastercard’ın online temassız ödeme çözümü Masterpass, BELBİM’in ‘İstanbulkart Mobil’ uygulamasına entegre edildi. Bu sayede İstanbul’da her gün, toplu taşıma kullanan 16 milyon vatandaş, BELBİM’in geliştirdiği ‘İstanbulkart Mobil’ uygulaması üzerinden, Masterpass’e kayıtlı banka ya da kredi kartları ile tek tıkla yükleme yapabilecek.

Belbim ve Mastercard arasında yapılan işbirliği kapsamında bir de tanışma kampanyası düzenlendi. Bu kapsamda İstanbulkart mobil uygulamasını ilk kez indirerek, Masterpass üzerinden Mastercard kartıyla yükleme talimatı veren kullanıcılara 15 TL hediye bakiye tanımlanıyor.

Opet’te Araçtan İnmeden Ödeme Dönemi

Mastercard ve akaryakıt sektörünün öncü şirketlerinden OPET, akaryakıt ödemelerinde tüketicilerine daha kolay, hızlı ve pratik bir ödeme deneyimi sunuyor. İki kurum arasında yapılan iş birliği sayesinde, akaryakıtlarını OPET’ten alan sürücüler, ödemelerini araçtan hiç inmeden, Mastercard’ın dijital ödeme platformu Masterpass altyapısını kullanarak tek tıkla, kolayca, hızlı ve güvenli bir şekilde yapabiliyor.

Bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcıların, OPET’in mobil uygulamasını indirerek, plakalarını sisteme tanımlamaları ve mobil ödeme ekranından Masterpass’e kayıtlı kartlarını seçmeleri yeterli oluyor.

Şifreli Softpos İle Temassız Limitine Takılmadan Satış

Özellikle mikro ve küçük işletmelere yönelik çözümler arasında yer alan SoftPOS uygulaması sayesinde, android telefon ve tabletler POS terminali olarak kullanılabiliyor. NFC desteği sayesinde, temassız banka ve kredi kartları ile ödeme kabul edilmesine olanak veren bu teknoloji ile ancak temassız ödeme limitleri dahilinde satış yapılabiliyordu. Ancak yeni geliştirilen şifreli SoftPOS çözümü sayesinde, satış tutarından bağımsız olarak geleneksel POS cihazlarındaki gibi ödemeler şifre ile kabul edilebiliyor. Bu sayede küçük işletmeler, özellikle böyle bir dönemde ek POS maliyetine gerek kalmadan, daha yüksek tutarlı ürünlerin de satışını yapabiliyor.

“Amacımız Ödemelerin Görünmez Olması”

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, “COVID-19 tüketicilerin temassız ödemeye olan ilgisini de artırdı. Bugün yapılan alışverişlerde tüketicilerin yüzde 40’ı temassız ödemeleri tercih ediyor. Nakitsiz toplum hedefiyle çalışırken yenilikçi teknolojilerle insanlara daha pratik, daha akıllı, daha güvenli çözümler sunuyoruz. Artık plastik ödeme yöntemini plastikten çıkarıp her formata sokmaya, dijitalleştirmeye çalışıyoruz. Ödemelerde görünmez olmak istiyoruz. Dijitalleşme için hayatın farklı alanlarına değen çalışmalar yapıyoruz. Avrupa’da temassız ödemeler yüzde 70-80’lere ulaştı. Türkiye’de de yüzde 40’larda olan bu oranın, iki yıl gibi bir sürede yüzde 80’lere ulaşmasını bekliyoruz. Her ay 1,5 milyon işlem mobil temassız teknolojisi ile gerçekleşiyor. Bu oranda geçtiğimiz yıla göre 4 kat artmış durumda. E-ticaretin toplamdaki payı yüzde 29’a ulaştı. Biz de Masterpass’le tüketicilerin bu ihtiyaçlarına cevap verecek, tek tıkla hızlı ve güvenli ödeme imkanı sunuyoruz. Toplu taşımada temassız ödemelerin yaygınlaştırılması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Temassız kartlarla ödeme yapılabilen veya mobil uygulama ile ulaşım kartına bakiye yükleme yapılabilen illerin sayısı 35’i geçti. Bu sayının da hızla arttığını göreceksiniz” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.