Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
spacex-uzay-araci-crew-dragon-basariyla-firlatildi!
Güncel 64 0

Spacex Uzay Aracı Crew Dragon Başarıyla Fırlatıldı!

Spacex uzay aracı Crew Dragon 30 Mayıs günü yerel saatle 15.22’de içerisinde bulunan iki astronot ile başarıyla fırlatıldı. ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan Crew Dragon sayesinde tarihte ilk kez özel bir şirket uzaya insan yollamış oldu.

Crew Dragon Nereye Gidiyor?

Başarılı fırlatmanın ardından akıllarda Crew Dragon nereye gidiyor sorusu belirdi. Robert Behnken ve Douglas Hurley isimli astronotları taşıyan Crew Dragon, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürmekle yükümlü.

Behnken ve Hurleyisimli astronotlar daha önceden 2 defa uzay uçuşu gerçekleştirmiş deneyimli astronotlar. Crew Dragon iki astronotu sorunsuz bir şekilde ISS’ye götürebilirse Ulusak Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaklaşık 85 milyon Dolarlık masraftan kurtulacak.

2011 yılından astronotlarını uzay istasyonuna Rusya’ya ait Soyuz uzay araçları gönderen NASA, astronot başına 85 milyon Dolar ödüyordu.

Spacex uzay aracı Crew Dragon aslında27 Mayıs tarihinde fırlatılacaktı. Fakat fırlatma kötü hava koşulları nedeni ile 30 Mayıs’a ertelenmişti. SpaceX, bu başarılı fırlatma sayesinde uzaya ilk defa insanlı uçuş gerçekleştirmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.