Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
osym-baskani-yks-icin-aciklama-yapti
Güncel 48 0

ÖSYM Başkanı YKS için Açıklama Yaptı

ÖSYM Başkanı Halis Aygün 27-28 Haziran’da yapılacak olan YKS için Açıklama yaptı. Koronavirüs önlemleri kapsamında yapılacak olan uygulamaları açıklayan Aygün; “İsteyen adaylar, kendi maske, siperlik ve dezenfektanları ile de gelebilecekler.” dedi.

YKS için Alınan Önlemler

Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecek olan YKS sınavında  “YKS adaylarına maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen aday, maske, siperlik ve dezenfektanı ile sınava gelebilecek. Kovid-19 şüpheli, tanılı veya temaslı adayların, durumlarını sınavdan önce ÖSYM’ye iletmeleri gerekiyor” diyen Aygün; “Sınav binalarının/okulların sınavdan önce detaylı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek. YKS’nin her oturumunda, koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebilecekler. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtılacak. Adaylar ve görevliler, kendi maske ve/veya siperlikleri ile de gelebilecekler.’’ diye vurguladı.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün açıklamalarına ‘’Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda adaylar sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra isterlerse sınav süresince maskelerini çıkarabilecek. Ancak görevliler maskelerini çıkarmayacaklar. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek. Okul bahçeleri girişinde/önünde kümelenmenin önlenmesi için ailelerin çocuklarını bıraktıktan sonra beklememeleri ve ayrılmaları önem arz ediyor.” ifadelerini de ekledi.

TYT 165 Dakika Olacak

Bu yıl 27-28 Haziran’da yapılacak olan YKS sınavına 2 milyon 437 bin 119 adayın başvurduğunu belirten ÖSYM başkanı, geçen yıl TYT için verilen 135 dakikalık süreye 30 dakika daha ilave edilerek 165 dakikaya çıkarıldığını vurguladı. Bu yıl yapılan bir değişiklikte geçen yıllarda lisans programlarını tercih edebilmek için geçilmesi gereken 180 barajının 170’e çekilmiş olması. Buna göre 170 puan barajını çeken adaylar istedikleri lisans programı için tercih yapabilecekler.

TYT sınavı 27 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te başlayacak ve 165 dakika sürecek.

YKS’de Hangi Konular Çıkacak

2020 YKS sınavı için bu yıl bir ayrıcalık yapılarak adaylara sadece yüz yüze eğitim gördükleri konuları içeren sorular sorulacak. Buna göre 12. sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmayacak.

YKS sınavının ikinci oturumu olan AYT 28 Haziran Pazar günü saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. Üçüncü oturum olan Yabancı Dil Testi yani YDT ise 28 Haziran saat 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecek. ÖSYM Başkanı Aygün tarafından açıklamaya göre, YKS sınavı sonuçları 28 Temmuz 2020’de açıklanacak.

Adayların sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav binalarında hazır olması gerektiğine işaret eden Aygün, “Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak. T.C kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C kimlik numarası, fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulundurulacak.” ifadelerini kullandı.

Covid-19 Hastaları Sınava Ayrı Binalarda Girecek

Covid-19 hastası olan adaylara yönelik açıklamalarda da bulunan Aygün; “Kovid-19 durumu olan adaylar tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı salonlarda sınava alınacak. Kovid-19 tanısı konulmuş adaylar, tedavisi tamamlanıp karantina sürecinde olan adaylar, Kovid-19 vakası ile teması olup karantina sürecinde olan adaylar ve Kovid-19 şüphesi olan adayların sınavdan önce bu durumlarını ÖSYM Başkanlığına iletmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki adaylar yedek sınav binalarında ayrı salonlara atanacak, yeni atandıkları bu binalarda ayrı salonlarda sınava girecekler, ilk atandıkları sınav binasına gitmeyecekler.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.