Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
nasanın ay yüzeyinde su keşfi
Haberler 26 0

NASA’nın Ay Yüzeyinde Su Keşfi Ne Anlama Geliyor?

Suyun H2o Kaynaklı Olduğu İlk Kez Keşfedildi

Yıldız, diğer çalışma ise Ay’da gözlem yapan SOFIA Uçak Teleskobunun verilerinin değerlendirildiğini söyledi. Yıldız, “Önceden yapılan uzay araçları gözlemlerinde Ay yüzeyinin sulu olduğu bulunmuştu. Tabii su derken yüzeyde denizler ya da su birikintilerinden bahsetmiyoruz.  Ama bu suyun direk H2O’dan mı yoksa sulu hidroksil bileşiklerinden mi kaynaklandığı anlaşılamamıştı. Honniball, SOFIA ile direkt H2O’nun imzası olan frekansı kullanarak Ay yüzeyinde o anda Güneş gören Clavius kraterinden gözlem yaptı” dedi.

“Keşifle İlgili Bazı Şüpheler Hala Devam Ediyor”

Bununla birlikte, Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları, Ay yüzeyinde hidroksil (OH) yerine su buzunun (H2O) olduğunu doğruladı. Ekip, suya özgü bir spektral izi tespit etmek ve atmosferden daha net bir görüş elde etmek için bir uçağa monte edilen SOFIA teleskopu aracılığı ile keşiflerini gerçekleştirdi. Ancak, Yıldız, keşifle ilgili hala birtakım şüphelerinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Tek Seferlik Bir Gözlem

“Ay’daki suyun bildiğimiz H2O kaynaklı olduğu bulunuyor. Tabii SOFIA, uçakta bir teleskop olduğu için hem gözlem zamanı almak zor, hem de gözlemleri bitirebilmek. Onun için buraya not olarak bırakalım. Bu keşif sadece günün bir saatinde, bir bölgede ve bir kez yapılan bir gözlem, onun için hemen genelleştirmek doğru olmayabilir” diyen Yıldız, “Ay’da karanlık görünen bölgeleri Galileo’nun teleskobu icadının ardından ilk detaylı gözlemlerde denizler sanılmış ve ‘mare’ (İtalyanca: deniz) denmişti. Her ne kadar onları tahmin ettikleri kadar yoğun su kütleleri olmasa da o zamanki astronomların ümitleri hiç de fena görünmüyor” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.