Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
meb’den-karneler-ile-ilgili-aciklama
Güncel 70 0

MEB’den Karneler İle İlgili Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığından karneler ile ilgili açıklama geldi. Açıklamaya göre ilkokul ve ortaokul karneleri elektronik ortamda erişime açılacak. Liselerde ise birinci dönem puanı yılsonu başarı puanı olarak kabul edilecek.

Bakan Ziya Selçuk imzasıyla 2019-2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu işlemlerine ilişkin illere gönderilen yazıda liselerde sınıf geçme, sorumluluk sınavları, karne, yurt dışı öğrencilerle ilgili konular açıklığa kavuşturuldu.

2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi uzaktan eğitim ile tamamlanacak iken öğrencilerin birinci dönem puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınacak.

Yurt dışından salgın nedeniyle ikinci dönemde dönmüş olanlardan denklik belgelerini temin edenler, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında bütün derslerden başarılı sayılacak.

Yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek, doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın bir üst sınıfa sorumlu olarak geçecek.

Sorumluluk sınavları ise gerekli tedbirler alınarak 22-30 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Yazıda, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları 12’nci sınıf öğrencilerinden 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapamayanlar muaf sayılarak, yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj bitirme sınavına alınacak.

Karneler Nasıl Olacak?

MEB tarafından alınan karar göre ilkokul ve ortaokullar için karneler elektronik ortamda velilerin ve öğrencilerin erişimine açılacak. Liselerde ise 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ilk dönemi baz alınacak. Fakat “teşekkür”, “takdir”, “onur” ve “üstün” başarı belgeleri ile diplomalar düzenlenecek ve yığılmalara meydan vermemek için 22 Haziran’dan itibaren gün ya da haftalara yayılarak dağıtılacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.