Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
lgs-ile-ilgili-son-aciklama-bakan-selcuk'tan-geldi
Güncel 71 0

LGS ile İlgili Son Açıklama Bakan Selçuk’tan Geldi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir televizyon programında 20 Haziran’da yapılacak LGS sınavı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Her bir çocuğumuz evlerinden maskelerle gelecek. Biz istiyoruz ki daha sakin bir ortam olsun, çok kalabalık olmasın. Sınavdan önce yeni bir maske vereceğiz. Okula giren her çocuğun el dezenfektanı konusunda tedbir aldık. 45 dakikalık arada çocuklar çıkıp hava alıp geldiğinde yeniden maske vereceğiz. Veliler okul bahçesine alınmayacak. Buna dikkat etmek lazım. Arada velilerin çocuklarla temasları söz konusu olabilir. O arada veliler dikkatli olursa, yığılmaya neden olmadan, mümkünse temas etmeden… Her türlü karışıklık çocuklarımızın aleyhine işleyecek. Gözetmenler cerrahi eldiven takmak zorunda. Soru kitapçıklarını normalde çocuklara veriyoruz ama vermeyeceğiz. 22 Haziran Pazartesi günü okullardan alabilirler”

Sunucunun sorduğu sorulara yanıt veren Ziya Selçuk;  ‘’Sınav esnasında maske takılacak mı?’’ sorusuna “Sınav başladığında maske çıkarılabilir, isteyen çocuğumuz çıkarabilir” şeklinde yanıt verdi.

Bakan Selçuk, “Geçen sene 3 bin 873 okulda sınav yapmışız. 5 kat artırdık, bu kez 18 bin okulda yapacağız. Nasıl bir tedbir aldığımız çok net görülüyor. Herkes kendi okulunda sınava girecek” diye konuştu.

Covid-19 Hastası olan Öğrenciler de Sınava Girebilecek

Ziya Selçuk koronavirüs taşıyıcısı olan çocuklarla ilgili şu sözlere yer verdi: “Komisyona başvurularak, ayrı tedbirlerin alındığı ayrı binalarda sınava girebilirler. Çocuk hastanede ise ve sınava girmek isterse sınav hastanede yapılır. Görevli sayısını da artırdık. 353 bin kişi görev yapacak. Rehber öğretmenler hiçbir zaman görevlendirilmedi ama bu yıl 18 bin civarından rehber öğretmeni görevli olacak”

EBA üzerinden yapılan uzaktan eğitimin gelecek yıl boyunca da devam edeceğini belirten Selçuk, yeni öğretmen atamaları ile ilgili “Bu yıl içerisinde ikinci bir 20 bin öğretmen ataması var. Öğretmenlerin sözlü sınavları 22 Haziran’da açıklanacak. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun öngörüleri ile 6-25 Temmuz tarihlerini belirlemiş durumdayız. 1 Eylül’de de atamalar yapılacak” dedi.

Yaz Döneminde Ders Saatleri Daha Az Olacak

Konuşmasın yaz döneminde yapılacak derslere de yer veren Milli Eğitim Bakanı Bakan Ziya Selçuk; “Yaz döneminde ders saatleri azalacak, İngilizce eğitimi yapılacak. Çocuklar İngilizcelerini geliştirmek isterlerse EBA TV’deki dersleri izleyebilirler. Her şeyi çocuklarımızın velilerimizin önüne serelim. MEB olarak, T.C. olarak herkese sunalım. Bir de EBA’ya yazın okuma-yazma ile ilgili dersler koyduk. Okuma yazma ile ilgili tedbirleri gözden geçirdik ve içerik hazırladık. Okuyorum yazıyorum kuşağı da 28 Ağustos’a kadar devam edecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.