Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
kuzey-kutbu-rekor-derecede-isinma
Güncel 55 0

Kuzey Kutbu Rekor Derecede Isınma

Sibirya’nın Kuzey Kutbu enleminin yukarısında kalan bölgelerinde tarihin en sıcak günleri yaşanıyor. Sera gazları sebebiyle buzullarda yaşanan erimenin ve buralarda çıkan yangınların uydu görüntülerine yansıdığı belirtilirken Rusya’nın kuzeyinde, 2100 yılında ulaşılması beklenen sıcaklıklar şimdiden hissedilmeye başlandığı kaydedil.

Sibirya’nın Verkhoyansk kasabasında yapılan sıcaklık ölçümünde 38 derecelik değer kaydedildi. ABD’nin Kanada sınırındaki Maine eyaletinin Caribou kentinde ise yaşanan 35,5 santigratlık sıcaklık tüm zamanların en yüksek sıcaklığı olarak kayda geçti.

Amerika’da bulunan CBS kanalının sunduğu hava raporunda, ”Verkhoyansk genellikle dünyadaki en soğuk noktalardan biridir. Bu bölge, geçen yıl kasım ayında, sıfırın altında 60 Fahrenheit (-51 santigrat) ile 2019-2020 kışının en soğuk seviyesini gösteren noktalardan biriydi.” ifadelerine yer verildi. AA’nın haberine göre ise Kuzey Kutbu’nda daha önce böyle bir sıcaklığa ulaşılmadığı belirtildi.

Tarihi sıcaklığın yaşandığı Kuzey Kutbu dairesine yakın bölgelerde çıkan yangınların uydudan çekilen görüntülerde görüldüğü belirtildi.

Sibirya’nın Chatanga ve Nizhnyaya Pesha bölgelerinde de sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üzerinde olduğu belirtildi.

2100 Yılında Beklenen Sıcaklıklar Şimdiden Başladı

Rusya’da 2100 yılında görülmesi beklenen ısı artışının 80 yıl önceden başlayabileceği uyarısı yapıldı. Sibirya’nın doğusunda gelecek hafta da sıcaklıkların 32 derece civarında seyredeceği belirtildi.

Isı tutucu sera gazları sebebiyle dünya ortalamaya göre iki kat daha fazla ısındı ve son kırk yılda deniz buzu hacmi yüzde 50 azaldı. Birçok ek faktör de bölgenin orantısız biçimde ısınmasına yol açıyor.

Bilim adamları iklim değişikliğinin önüne geçilmesinin tek yolu olarak fosil yakıtların tüketiminin durdurulması olduğunu vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.