Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
koronavirusun-turkiye’ye-nasil-geldigi-belli-oldu!
Güncel 59 0

Koronavirüsün Türkiye’ye Nasıl Geldiği Belli Oldu!

Koronavirüsün Türkiye’ye nasıl geldiği ile ilgili tartışmaların ardı arkası kesilmezken Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasının kaynağı nihayet tespit edildi. 30’dan fazla virüs genomundan alınan örneklerle hazırlanan gen haritası, koronavirüsün ülkemize ilk olarak hangi ülkeden taşındığını ortaya çıkardı.

Tespit edilen ilk koronavirüs vakasından sonra yurt dışından yapılan girişleri durduran Türkiye’de ülke içinde alınan tedbirlerin de sayesinde son günlerde hızlı bir düşüş gözlenmekte. Bu süreçte virüs hakkındaki genom incelemeleri dikkatle devam ederken nihai sonuca ulaşıldı.

Türkiye’deki İlk Koronavirüs Hangi Ülkeden Geldi?

Türkiye’deki ilk koronavirüs vakası ile ilgili ulaşılan bilgilerden İstanbul’daki vakaların büyük çoğunluğunun Avrupa kaynaklı olduğu anlaşıldı. Türkiye’ye koronavirüsün ilk olarak ABD’den taşındığı ortaya çıkarken ikinci vakanın Avustralya üçüncü vakanın ise İngiltere kaynaklı olduğu belirlendi.

Sabancı Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre koronavirüs ilk görüldüğü günden bu yana en az iki defa mutasyona uğradı. Araştırmaların ışığında ortaya çıkan bir diğer sonuç ise Türkiye’deki iki şehirde görülen salgın vakalarının Suudi Arabistan’dan taşınmış olmasıdır. Bilim insanları araştırmanın hali hazırda devam ettiğini vurgularken ilerleyen zamanlarda daha net veriler elde edileceğini de belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.