Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
koronavirus-kalici-hasara-neden-olur-mu
Güncel 63 0

Koronavirüs Kalıcı Hasara Neden Olur Mu?

Tüm dünyanın Covid-19 salgınının etkisi altına girdiği günden itibaren en çok merak edilen sorulardan biri de ‘’koronavirüs kalıcı hasara neden olur mu’’ sorusu. John Hopkins Üniversitesi konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

ABD’de yer alan John Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre koronavirüs beyin ve sinirlerde kalıcı hasara neden olabilir.

Dünya üzerinden koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı 450 bine yaklaşırken bilim insanları iyileşen hastalarda beyin ve sinirlerde kalıcı hasara neden olabilecek bir nörolojik hastalık dalgası konusunda uyardı.

Koronavirüs Beyin Hücrelerinde Hızla Çoğalıyor

John Hopkins Üniversitesi’ne bağlı bilim insanları yaptıkları deneylerde koronavirüsün beyin hücrelerinde hızla çoğaldığını keşfetti. Laboratuvar ortamında üretilen beyinler üzerinde yapılan deneylerin sonucuna göre koronavirüs miktarı beyin hücrelerinde 3 gün içinde 10 katına çıkıyor.

Profesör Dr. Thomas Hartung The Financial Times’ta yaptığı açıklamada “Virüsün en değerli organımıza doğrudan zarar verdiğini bilmek hayati bir önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Nörolojik Komplikasyonlara Neden Oluyor

Çin’in Vuhan kentinde nisan ayında yapılan bir çalışmada koronavirüs 214 hastada nörolojik komplikasyona neden oldu. Ayrıca İspanya’da iki hastanede tedavi gören Covid-19 hastalarının yarısında sinirsel hastalıklar gelişti.

Koronavirüsün solunum hastalıklarının yanı sıra psikoz, mani, depresyon ve yorgunluk gibi zihinsel sorunlara neden olduğunu belirten araştırmacılar ayrıca koronavirüs hastalarında katatoni ve Guillain-Barre sendromu gibi ciddi rahatsızlıkların görüldüğünü de bildirdiler.

İngiliz bilim insanları ise en iyi ihtimalle koronavirüsün kalıcı kronik yorgunluk ve depresyon salgınlarına neden olacağını iddia ediyor. İngiltere’de Covid-19’un sebebiyet verdiği nörolojik komplikasyonları takip amacıyla İngiliz Nörologlar Birliği ile Kraliyet Psikiyatrist Koleji’nden araştırmacıların yer aldığı “CoroNerve” adlı bir Ulusal Gözetim Programı oluşturuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.