Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
koronavirus-hangi-kan-grubunu-daha-cok-etkiliyor
Güncel 69 0

Koronavirüs Hangi Kan Grubunu Daha Çok Etkiliyor?

Koronavirüsün bütün dünyayı etkisi aldığı günden itibaren bazı kan gruplarınınd daha şanslı olduğu konuşuluyor ve koronavirüs hangi kan grubunu daha çok etkiliyor sorusu ortalıkta dolaşıyordu. Yapılan araştırmalar sonucunda A kan grubu sahip olan kişilerin Covid-19 hastalığını 0 kan grubuna sahip olan kişilere göre daha ağır geçirme ihtimali olduğu tespit edildi.

New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan makale 2 bin ağır hasta olan binlerce Covd-19 hastası ve sağlıklı kişiler üzerinde yapılan genetik incelemenin sonuçlarını içeriyor.

İtalya, İspanya, Danimarka ve diğer ülkelerden bilim insanları 6 gendeki varyasyonları Covid-19’un olası ağır seyriyle ilişkilendirdiler. Buna göre kan grubu A olanlar 0 olanlar ile karşılaştırıldığında Covid-19’u daha ağır bir şekilde geçirme riskine sahip.

Kan Grubu 0 Olanlar Daha mı Şanslı?

Wisconsin Tıp Fakültesi doktorlarından Parameswar Hari, 0 kan grubuna sahip kişilerin belirli proteinleri yabancı olarak algılamada daha iyi olduğunu bu durumun virüsün yüzeyindeki proteinler için de geçerli olabileceğini vurguladı.

Johns Hopkins Üniversitesi Genetik Tıp Enstitüsü Yöneticisi doktor David Valle ise kan grubunun kolera, E.koli bakterisi kaynaklı idrar yolu enfeksiyonu, helikobakter pilori gibi diğer enfeksiyon hastalıkları ve bakterilere daha duyarlı olunmasıyla ilişkili olduğunu belirtti.

Çin’de Covıd-19 Görülme Riski A Kan Gruplarında Daha Yüksek

Çin’de görülen Covid-19 vakaları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre A grubu kana sahip olan kişilerin Covid-19’a yakalanma riskinin daha fazla olduğu ortaya koyulmuştu.

A grubuna sahip kişilerin genellikle daha ağır semptomlar geliştirdiği görülürken kan grubu 0 olanların Covid-19’a karşı çok daha dirençli olduğu belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.