Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
cilt hastalığı
Haberler 42 0

Kış Aylarında Çok Sık Oluyor! Bu 7 Cilt Hastalığına Dikkat Edin

Mevsimin değişmesiyle birlikte güneşin etkisinin azalması, havanın soğuması, rüzgar, kapalı ortamlarda daha çok zaman geçirme ve uzun sıcak banyonun cildin kurumasına neden olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu olumsuz faktörlerin 7 cilt hastalığına neden olduğuna dikkati çekti. Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, o cilt hastalıkları anlatıyor.

Ortamdaki azalmış nem sedef hastalığını tetikliyor

Tüm deri alanlarında oluşabilen ancak sıklıkla dizler, dirsekler, saçlı deri, bel bölgesi, kalçalar, tırnaklar ve genital bölgeyi etkileyen sedef hastalığı (psoriasis), deri ve eklemleri tutan kronik seyirli bir hastalıktır. Kış aylarında kalorifer ve klima sistemleri ortamdaki azalmış nemi neredeyse yok eder. Azalan güneş ışınlarıyla D vitaminin sentezinin yetersiz hale gelmesi, cildin kuruması ve stres sedef hastalığını alevlendiriyor. Cildin kuruması ve gerilmesi ise kaşıntıya neden oluyor.

Her gün sıcak suyla banyo yapmak cildin yağını alır, kurutur ve çatlamalara neden olur. Kaşıntıya yol açan bu durum da sedef hastalığı lezyonlarını arttırır. Düzenli olarak her gün nemlendirici krem kullanmak oldukça önemlidir. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak, D vitamini takviyeleri almak, bulunulan ortamı nemlendirmek gerekir. Hekim kontrolünde kortizonlu  kremlerle sedef lezyonlarını kontrol altına almak, kış aylarında sedef hastaları için en önemli koruyucu adımlardır.

El ve ayak parmaklarını etkileyen kan dolaşımı bozukluğu

Raynaud hastalığı ise el ve ayak parmaklarını etkileyen bir kan dolaşımı bozukluğudur. Parmaklarda kangrene kadar gidebilen bu hastalıkta el ve ayak atardamarlarında aşırı büzülme ve buna bağlı belirtiler ortaya çıkar. Bir ya da daha çok parmak ağrıyla veya tam bir duyu kaybı ile birlikte aniden soluklaşır, sonra morarma, daha sonra kızarma görülür. Parmaklarda yanma ya da iğne batması şikayeti de eşlik eder. Tedavide hastanın el ve ayaklarını travmalardan ve soğuktan koruması önerilir. Eldiven ve kalın çorap kullanımı soğuk maruziyetinden korunmada yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.