Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
kibris'ta-camiye-bizans-bayragi-astilar!
Güncel 68 0

Kıbrıs’ta Camiye Bizans Bayrağı Astılar!

Kimliği belirsiz kişiler Kıbrıs’ta camiye Bizans bayrağı astılar. Güney Kıbrıs Rum kesiminin Larnaka şehrinde meydana gelen olaya ilişkin KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay suçluların derhal bulunması gerektiği çağrısı yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yazılı açıklamasında KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay’dan konuya ilişkin bilgi aldığını ve Larnaka’daki camiye Bizans bayrağı asıldığını iade ederken “Belli ki provokasyondan medet uman birileri var. Leymosun’daki caminin kundaklanma girişiminden sonra bu eylem de küçümsenmemeli ve Rum yönetimi, yapanların peşini bırakmamalıdır.” dedi.

Konu ile ilgili Facebook’tan açıklama yapan Başbakan Ersin Tatar’da bir haftada ikinci kez camilere yönelik yapılan provakasyonların olağan karşılanamayacağını belirtirken “Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’nin avlusuna molotofkokteyli atılıp, duvarlarına İslam ve göçmen karşıtı yazıların yazılmasının ardından bu kez de Larnaka’da bulunan Tuzla Camisi’nin duvarına Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyor, Rum yönetimini derhal İslam karşıtlığını durduracak tavrı ortaya koymaya çağırıyorum.” dedi. Ayrıca açıklamasında  “Bu çağda, hala ırkçı, faşizan eylemlere başvurulması, başvuranlara göz yumulması asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Dolayısı ile Rum yönetimini aklıselim ve uyarılarımızı dikkate almaya davet ediyoruz.” sözlerine de yer verdi.

Rum Yönetimini İslam Karşıtlığına Son Vermeye Davet Ettiler

Kamuoyunu ayağa kaldıran olayın ardından olayın ardından birçok isim Rum Yönetimi’ndeki İslam karşıtlığına son verilsin çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay konu ile ilgili “Rum yönetimi adanın güneyinde son dönemde birtakım karanlık odaklar tarafından diriltilmeye çalışılan Türk ve İslam karşıtlığını cesaretlendirmeye son vermeli ve bu hastalıklı zihniyetin önüne geçecek önlemleri süratle uygulamaya koymalıdır” sözlerini kullanırken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Limasol’daki Köprülü Camisi’nin avlusuna molotofkokteyli atılmasının ardından Larnaka’daki Tuzla Camisi’nin duvarına Bizans bayrağı asılmasını şiddetle kınıyor ve Rum yönetimini derhal failleri bulmaya davet ediyoruz. İslam düşmanlığına müsamaha gösterilemez” ifadelerine yer verdi.

Din İşleri Bakanlığı: Gereği Yapılsın

KKTC Din İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada “Bizi oldukça üzen konu bilgimize geldikten sonra Religious Track Ofisi aracılığıyla başta Başpiskoposluk olmak üzere yetkililerden konunun takibi ve izahını istedik. İlgili ofis aracılığıyla bize Başpiskoposluğun Larnaka’daki ilgili birimlerinden konunun ciddiyetle araştırılmasını istediği iletildi.”

Rum kesimindeki temsilcisini olay yerini incelemesi için söz konusu camiye gönderen Din İşleri Başkanlığı asılı bayrağın indirilmiş olduğunu kaydetti.

1 Haziran’da meydana gelen Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne üç Molotof kokteyli atılması ve duvarlara İslam karşıtı ifadeler yazılmasının ardından asılan Bizans bayrağı oldukça tepki toplarken Din İşleri Başkanlığı açıklamasında şu sözlere de yer verdi: “Haber sitelerinde yer alan bu son derece tehlikeli ve çirkin görüntülerin yetkililerce ivedilikle ve ciddiyetle araştırılarak konunun açığa çıkartılmasını ve sonuca bağlı olarak gereğinin yapılmasını hassasiyetle talep ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.