Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
kapalı çarşı hakkında bilinmesi gerekenler
Haberler 35 0

Kapalıçarşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapalıçarşı, İstanbul’un merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biri.

Kapalıçarşı 110 bin 868 m2’lik bir alana yayılmış, 45 bin m2 kapalı alana, 65 sokak üzerinde 3600 dükkan ve toplam 14 hana sahip.

Günümüzde çoğu değişikliğe uğrasa da Kapalıçarşı’nın sokakları ve hanlarının taşıdığı adlar ile eskiden orada ne yapıldığını, ne satıldığını anlamak mümkün.

Tarihi Yarımada Gezi Rehberi

Kapalıçarşı Ne Zaman Kuruldu?

Fatih Sultan Mehmet’in Kapalıçarşı’nın inşaatına başladığı 1461 yılı, Kapalıçarşı’nın kuruluş yılı olarak kabul görmüş. Asıl büyük çarşı ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiş.

Kapalıçarşı’nın Kaç Kapısı Bulunuyor?

Çarşı’nın 11 kapısı bulunuyor.

Bunlar; Beyazıt, Çarşıkapı, Çuhacıhan, Kuyumcular, Mahmutpaşa, Nuruosmaniye, Örücüler, Sepetçihan, Takkeciler, Tavukpazarı ve Zenneciler.

Osmanlı döneminde içinde Bedesten de bulunan kapalıçarşılar, sarayın değerli eşyalarının korunduğu hazine olmanın yanısıra ticaret yoluyla sermaye birikimi yapılmasına yol açan birer finans merkezi işlevi de taşıyordu.

Fatih Sultan Mehmet, Ayasofya’ya gelir getirmesi amacıyla Cevahir ve Sandal bedestenlerini kurdurmuş, bunların etrafında 250 yıl boyunca İstanbul Kapalıçarşısı gelişmişti.

Günümüzdeki bedestenler artık işlevlerini yitirmiş olsa da, bugün Kapalıçarşı’da oluşan arz ve talep göstergeleriyle Türkiye’deki altın ve döviz fiyatları için “Kapalıçarşı” hala önemli bir merkez.

“Kazanç Denilen Şey Havaya Uçan Bir Vahşi Kuştur”

Evliya Çelebi, Kapalıçarşı’yı muazzam güçlü bir kale gibi tanımlamıştı. Çelebi, 1640’lı yıllarda Kapalıçarşı esnafını ise şöyle anlatmış:

“İstanbul’un kalabalık ve seçme yerinde, Osmanoğulları’nın büyük hazinesidir ki güya kahkaha kalesidir. Bütün sefere gidenlerin, vezirlerin ve âyânın malları buradadır ki yeraltında nice yüz demir kapılı mahzenleri vardır… Doğuya açılan kuyumcular kapısı vardır ki bu kapı üzerinde kanatlarını açmış korkunç bir kuş sureti vardır… Bu sureti kapıya nakşetmekteki amaç şuydu: Kazanç denilen şey havaya uçan vahşi bir kuştur. Eğer bu kuşu nezaketle avlayabilirsen bu bezistanda kâr edebilirsin!”

Kapalıçarşı Ziyaret Gün Ve Saatleri

Mimarisinin büyüklüğü ve ihtişamı ile ön plana çıkan, 500 yılı aşkın süredir İstanbul’un en önemli ticaret merkezlerinden biri olmayı sürdüren Kapalıçarşı’yı resmi tatiller ve pazar günleri dışında haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.