Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Haberler 493 0

İzmirde Deprem oldu!

1 dakikadan uzun süren deprem sonrası kandilli rasathanesinin sitesi kısa süreli çökerken sosyal medya paylaşımlarında 6.0 şiddetinde deprem olduğuna yer verildi.

Deprem Ege bölgesinde hissedildi.

Marmara ve Ege’de hissedilen deprem İzmir, İstanbul, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ gibi pek çok ilde hissedilen deprem kandillinin son belirlemesine göre 6.3 şiddetinde oldu.

Kandilli verilerine göre;

Tarih: 2017.06.12
Tarih: 15:28:39
Deprem şiddeti: 6.3
Yer: AEGEAN SEA

Artçı depremler olmaya devam ediyor!

Ege denizi merkezli 6.3 şiddetli depremin artçıları olmaya devam ediyor. Kandilli rasathanesinin belirtiğine göre kısa aralıklarda 14 deprem daha kaydedildi. Merkezi yine Ege Denizi olan depremler saat 15:47 ile 17:19 arasında şiddeti 3 ile 4 arasında değişen artçıların devam edip etmeyeceği konusunda daha önceki yıllarda olduğu gibi net bir açıklama yapılamıyor.

NEDEN ÇOK ŞİDDETLİ HİSSEDİLDİ?

Prof. Dr. Şerif Barış: (Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği Ana Bilim Dalı Başkanı): İkişer üçer yıl arayla 6 büyüklüğündeki depremlerin olması normal. Bulunduğumuz coğrafya bu sık depremleri yaşamaya alışmamız gerekiyor. Muhtemelen biraz derin bir deprem olduğu için gerek İstanbul’dan gerekse Atina’dan erişildi. Bu depremin artçıları bir yıl sürer. 5 – 5,3’e kadar artçı deprem olabilir. Tsunami korkusunun olmaması gerekir. Ege Bölgesi’nde kırıklı çıkıklı faylı bölgeler var. Civardaki fayları etkileyebilir, onlar da büyük değil. Başka bir büyük deprem beklentisi içerisine girilmemesi lazım.Hasarlı binalara eşya alınmak için girilmemesi, birkaç saat dışarda beklenmesi, uzmanların görüşlerinin alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.