Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
istanbul-koronaviruse-bagisiklik-kazandi-mi
Güncel 58 0

İstanbul Koronavirüse Bağışıklık Kazandı mı?

Ülkemizde ve tüm dünyada koronavirüsle mücadele edildiği bu günlerde bilindiği üzere koronavirüse bağışıklık kazanma konusu büyük önem arz ediyor. Türkiye’de koronavirüs vakasının en fazla görüldüğü şehir İstanbul olduğundan özellikle İstanbul’un koronavirüse bağışıklık kazanma oranı merak edilirken Prof. Önder Ergönül bu sorunun cevabını verdi.

İlk koronavirüs vakasının tespit edilmesinden bu yana yapılan koronavirüs testi sayısı arttıkça test sonucu pozitif çıkan vaka sayısında da süratle yükselen bir artış gözlenmeye başlamıştı. Ülkemizde bu sayının en hızlı arttığı şehir ise nüfus ve çalışan insan yoğunluğu nedeniyle İstanbul olmuştu.

İstanbul’un Koronavirüs Bağışıklık Oranı Ne durumda?

Geçtiğimiz günlerde Sözcü TV’de yayınlanan Nevşin Mengü ile Özel Haber programına katılan Türkiye Bilim Akademisi üyesi Prof. Önder Ergönül İstanbul’un koronavirüs bağışıklık oranı hakkında bilgi verdi.

Prof. Önder Ergönül katıldığı programda İstanbul’un koronavirüse olan bağışıklık oranının yüzde 15 civarında olduğunu ifade etti. Dünya genelinde de koronavirüse bağışıklık oranının bu civarda olduğunu belirten Ergönül, oran yüzde 60’a ulaştığında virüse gerçekten bağışıklık kazanmış olacağız şeklinde konuştu.

Nevşin Mengü’nün sorularını cevaplayan Profesör konuşmasına şu sözlerle devam etti: ‘’Ölüm ve vaka sayılarının düşmesiyle birlikte bu deneme yanılma yoluyla uygulanan yöntemleri doğal karşılıyorum. Ama ABD ve başka birkaç ülke bir an önce normale dönmek için bu yöntemi agresifçe kullanıyor. Artık virüs ilk zamanlarda olduğu gibi tepe noktasını görmez, büyük bir dalgalanma olmasını beklemiyorum. Normalleşme sürecinde bulaş azalmasa bile artık hastalık tanındı, biliniyor. Bağışıklık oranı İstanbul’da yüzde 15 civarında. Dünya genelinde de oran bu civarda. Oran yüzde 60 olduğunda gerçekten hastalığa karşı bağışlık kazanmış olacağız.’’

Ergönül’ün sözlerinden de anladığımız üzere koronavirüs bağışıklık oranı ulusal çapta büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.