Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
herkesin-merak-ettigi-soru-hes-kodu-nasil-alinir
Güncel 69 0

Herkesin Merak Ettiği Soru: HES kodu nasıl alınır?

Geçtiğimiz günlerde normalleşme süreci kapsamında özel durumlar dışında kısıtlanan şehir dışı seyahatlerinin serbest bırakılmasıyla HES kodu nasıl alınır sorusu vatandaşların aklını kurcalamaya başladı. Yapılan açıklamaya göre otobüs, uçak ve trenle gerçekleştirilecek yolculuklar için bilet alınmadan önce HES kodu alınması gerekiyor.

HES kodu olmayanlar seyahat edemeyecek!

Kontrollü seyahat başlığı altında başlayacak olan uçak, tren ve otobüs seyahatleri için tek seferlik bir HES kodu alınması zorunlu tutuluyor. Seyahatler hakkında yapılan açıklamalara göredemiryolu seferleri 28 Mayıs 2020 tarihinde başlayacakken havayolu seferleri için ise 4 Haziran 2020 tarihi ön görülüyor.

Yolculuklar için HES kodunun zorunlu tutulma sebebi ise yolcuların gideceği yerleri ve birlikte seyahat ettiği kişileri kayıt altına alarak o yolculukta bulunan herhangi birine Covid-19 teşhisi konulması halinde enfekte olmuş olabilecek diğer yolcuları tespit edebilmek. Gelelim HES kodu nasıl alınır sorusunun cevabına.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almanın aslında iki yolu var. Biri SMS yoluyla HES kodu almak diğeri ise HES uygulaması aracılığıyla HES kodu oluşturmak.

HES uygulamasından HES kodu nasıl alınır?

HES kodu almak için öncelikle akıllı cihazınıza cihazınızın marka ve modeline göre Google Play veya App Store’dan HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Sonrasında uygulamaya giriş yaparak gerekli bilgileri doldurarak kaydınızı tamamlamalısınız. Ardından ‘’HES Kodu İşlemleri’’ bölümüne girip ‘’HES Kodu Oluştur’’ butonuna tıklayarak kod kullanım süresi belirleyip kodunuzu oluşturabilirsiniz.

HES uygulamasından istediğiniz kadar kod üretebilir kodlardan hangisini hangi kurumda paylaştığınızı takip edebilirsiniz. Aldığınız bir kodu iptal edebileceğiniz gibi yetkilerini de dilediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.

SMS ile HES Kodu Nasıl Alınır?

SMS ile HES kodu almak için arlarında birer boşluk bulunmak suretiyle önce TC kimlik numarası sonra TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve en son paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılarak 2023’e SMS atılır.

Mesajınızın sonunda paylaşım süresi yani gün sayısını belirttiğiniz taktirde aldığınız kod, yazdığınız gün sayısı süresince geçerli olacak iken şayet gün sayısını belirtmezseniz kodunuz 1 yıl süreyle geçerli olacaktır.

Bu yazımızda sizlere HES kodu nasıl alınır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Konu ile ilgili yaşanacak gelişmeler veya olası değişiklikler hakkında ilerleyen zamanlarda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.