Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
hafta-sonu-sokaga-cikma-kisitlamasi-var-mi
Güncel 58 0

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Kısıtlaması Var mı?

İç işleri bakanlığından yapılan açıklama sonrasın hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması var mı sorusunun cevabı belli oldu. Açıklamaya göre LGS sınavı nedeniyle 20 Haziran Cumartesi YKS sınavı nedeniyle ise 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günleri 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine LGS ve YKS tedbirleri konulu bir genelge gönderildi. Genelgeye göre 20 Haziran Cumartesi günü 09.00-15.00, 27 Haziran’da 09.30-15.00, 28 Haziran’da ise 09.30-18.30 saatleri arasında birtakım istisnalar hariç 81 ilde sokağa çıkılmayacak.

Şehirlerarası Bilet Almış Olanlar İstisna

LGS ve YKS tedbirleri genelgesine göre şehirlerarası bilet almış olanlar istisna sayılacak. Bu istisnaya uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs. biletleri almış olan herkes dahil olacak.

Sınavlara girecek öğrenciler yanlarında bir yakını ile birlikte toplu taşıma kullanabilecek. Özel araçla sınav binasına gidilmesi durumunda öğrencinin yanında sadece aracın sürücüsü bulunabilecek. Toplu taşımada yoğunluk ve aksama olmaması için sefer sayıları arttırılacak.

Bazı İşletmeler Açık Olacak

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde unlu mamul ruhsatlı iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı üretiminin yapıldığı ve satıldığı iş yerleri açık olacak. Vatandaşlar evlerine en yakın olan işletmelerden alışveriş yapabilecek.  Ayrıca; ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesini sağlayacak kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, belirlenecek akaryakıt istasyonları, lastik tamircisi, doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, oteller ve konaklama yerleri, gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri açık olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.