Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
guzel-sanatlar-ve-spor-liseleri-13-bin-620-yetenekli-ogrenci-alacak
Güncel 65 0

Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri 13 Bin 620 Yetenekli Öğrenci Alacak

Türkiye genelinde yer alan Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri 13 bin 620 öğrenci yetenekli öğrenci alacak. Yetenek öğrenciler toplam 87 güzel sanatlar ve 85 spor lisesinden istediklerine özel yetenek sınavını geçmeleri durumunda yerleşebilecekler.

Güzel Sanatlar veya Spor Liselerine girmek isteyen öğrenciler istedikleri lisenin yetenek sınavına girerek şanslarını deneyecekler.

Spor, sanat veya müzik konusunda yetenekli olan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Güzel Sanatlar veya Spor Liseleri için 29 Haziran’a kadar başvuru yapabilecekler.

87 adet güzel sanatlar lisesine 6 bin 240, 85 adet Spor lisesine ise 7 bin 380 öğrenci alınacak. Ayrıca; geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar, musiki, spor ve hafızlık programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerinin kontenjan sayısı ise 2 bin 580 olarak açıklandı.

Yetenek Sınavları Ne Zaman Yapılacak

Güzel sanatlar veya spor liselerine yerleşmek isteyen öğrencilerin girecekleri yetenek sınavında LGS merkezi sınav puanları etkili olmayacak. Yetenek sınavından alınan puana, ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda alınmış yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması eklenecek.

Yetenek sınavı puanı; yetenek sınavı puanının yüzde 70’ine ortaokul başarı puanının yüzde 30’u eklenerek belirlenecek. Puanın belirlenmesi için yetenek sınavından 50 ve üzerinde puan alınması şartı aranacak.

Yetenek sınavına girmek isteyen öğrenciler e-Okul Sistemi üzerinden 29 Haziran’a kadar başvuru yapabilecek. Yetenek sınavlarının yapılacağı tarih aralığı 1-10 Temmuz olarak ön görülüyor. İlk sınavda, yetenek sınavına girdikleri okullara yerleşemeyen öğrenciler en fazla 5 okul için tekrar sınava girmeksizin 10-13 Ağustos’ta ek yerleştirme başvurusunda bulunabilecekler.

Özel Öğrenciler de alınacak

Ortaöğretim kademesine yönelik özel eğitim değerlendirme kurulu raporu ya da sahibi adaylar, tam zamanlı kaynaştırma öğrencileri, geçerli engelli sağlık kurulu raporu bulunanlar ve bütünleştirme yoluyla eğitim alacaklar da güzel sanatlar veya spor liselerine yerleşebilecekler.

Milli sporcu unvanı kazanmış Ortaöğretim kurumlarının 9. ve 10. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ve Türkiye olimpik hazırlık merkezleri ve sporcu eğitim merkezlerinde kayıtlı sporcu öğrenciler durumlarını belgelendirmek şartıyla yetenek sınavına girmeksizin, her şube bazında ikişer kontenjan kullanılarak ilgili okullara 1 Ekim-31 Aralık’ta nakil olabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.