Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
fransa-ve-almanya’dan-dso'ye-destek
Güncel 46 0

Fransa ve Almanya’dan DSÖ’ye destek

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus bir araya geldiği Almanya Sağlık Bakanı Spahn ve Fransa Sağlık Bakanı Veran’dan DSÖ’ye destek sözü aldı. Alman Sağlık Bakanlığı, DSÖ’ye bu yıl 500 milyon avrodan fazla para destek yapacaklarını belirtirken Fransa’da 140 milyon avro katkı dedi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran bir araya gelerek bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmede Almanya ve Fransa Covid-19 salgınına karşı Dünya Sağlık Örgütü’ne finansal ve politik destek sözü verdi.

Kısa bir süre önce ABD’nin desteğini çektiği DSÖ’ye hem Fransa hem Almanya adeta arkandayız mesajı verdi.

Örgütün İsviçre Cenevre’deki merkezinde yapılan görüşmede Ghebreyesus, “DSÖ, sizi burada ağırlamaktan onur duyuyor. Dayanışma ve gösterdiğiniz destekten dolayı size içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Belirtildiği üzere, politik ve finansal ihtiyacımız olan tüm desteği alıyoruz. Şükranlarımı sunmak istiyorum.” dedi.

Almanya Tam Destek dedi

Dünyanın pek çok noktasında maddi yardımın yanı sıra tıbbi ekipman ihtiyacı da olduğunu vurgulayarak “Bu nedenden ihtiyaç sahibi ülkelere dağıtması için DSÖ’ye maske ve tıbbi ekipman yardımı sağladık. Bu ekipmanlara ilaveten Alman Sağlık Bakanlığı, DSÖ’ye bu yıl 500 milyon avrodan fazla para sağlayacak.” dedi.

DSÖ’ye verilecek desteğin pandemi günlerinde özellikle önemli olduğunu vurgulayan Spahn, “Bu nedenle, AB dönem başkanlığı planlarımızı ve DSÖ’nün bu kritik zamanda daha fazla desteklenmesinin yollarını tartışmak için Cenevre’ye geldim.” İfadelerini kullandı.

Fransa 140 Milyon Avro Verecek

Lyon’daki bir DSÖ araştırma merkezine 90 milyon avro destek sağlayacaklarını ve ek olarak 50 milyon avroluk bir destek de bulunacaklarını açıklayan Fransa Sağlık Bakanı Veran “Dünyanın hiçbir zaman olmadığı kadar çok taraflı bir organizasyona ihtiyaç duyduğuna gerçekten inanıyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.