Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
fahrettin-koca-itiraz-etti,-dso-geri-adim-atti!
Güncel 54 0

Fahrettin Koca İtiraz Etti, DSÖ Geri Adım Attı!

Dünya Sağlık Örgütü’nün sıtma ilacının kullanılmasının zararlı olduğuna ilişkin yazılarına Fahrettin Koca itiraz etti, bunun üzerine DSÖ geri adım attı. Türkiye’deki Covid-19 vakalarında başarılı sonuçlar veren ve normalde sıtma hastalığı tedavisinde kullanılan “Hidroksiklorokin” hakkında iki dergide yer alan makaleler Koca’nın itirazı üzerine kaldırıldı.

Tıbbi açıdan oldukça itibar gören Lancent ve New England Journal of Medicine (NEJM) dergilerinde kısa süre önce Hidroksiklorokin hakkında ölüm oranlarını artırdığına dair yazılar yayınlanmıştı.

AA’nın haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Covid-19 hastalığında kullanılan ilaç hakkında yayınlanan makaleleri bilimsel bulmadığını açıkladı.

Veriler Gerçeği Yansıtmıyor

NEJM dergisine yazdığı mektupta ise açıklamaların gerçeklerden uzak ve tutarsız olduğunu belirterek Türkiye ile ilgili yayınlanan Türkiye’deki 3 hastaneden 346 hastaya ait olduğu iddia edilen 20 Aralık 2019 ile 15 Mart 2020 tarihleri arasındaki verilerin gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Bu konudaki iddiasını şu sözlerle ifade etti: “Şunu belirtmek isterim ki bu dönemde tüm Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testleri yalnızca Bakanlığım laboratuvarlarında yapılmaktaydı. 11 Mart 2020’de ilk PCR onaylı Kovid-19 vakasını açıkladık. 15 Mart 2020 itibarıyla resmi kayıtlarımıza göre, ülkemde sadece 18 PCR pozitif vaka tespit edilmişti. Açıkçası, makalede doğruluktan uzak, aynı zamanda tutarsız veriler sunulmaktadır.

Surgical Outcomes Collaborative (Surgisphere) adlı bir şirket tarafından toplanıp işlenen veriler hakkında ‘’… ülkemde Surgisphere ile çalışan ve hasta verilerini veri tabanlarına kaydeden hiçbir hastane veya laboratuvar tespit edilememiştir.” dedi.

Bu makalelerin bilim çevrelerince çözülmesi gereken bir sorun doğurduğu vurgulayarak  “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak NEJM’de yayınlanan makaledeki hatalara dikkati çekmek isterim” sözlerini kullandı.

Yazarlar özür diledi, DSÖ açıklamasını geri çekti

Söz konusu makalelerin yayınlanmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü Hidroksiklorokin‘in Covid 19 tedavisinde kullanılmasının sakıncalı olabileceğini varsayarak 25 Mayıs’ta DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un açıklamasıyla ilaçla ilgili çalışmaları durdurmuştu. Dergilerdeki yazıların kaldırılmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü de önceki açıklamasını geri çekerek 3 Haziran’da konu ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.