Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
etiyopya’da-protestolar-buyuyor-166-kisi-oldu
Güncel 56 0

Etiyopya’da protestolar büyüyor: 166 kişi öldü

Şarkıcı ve aktivist Hachalu Hundessa’nın öldürülmesinin ardından Etiyopya’da protestolar büyüyor. Protestolar esnasında ölen kişi sayısı 166’ya yükseldi.

Etiyopyalı 34 yaşındaki şarkıcı Hundessa’nın ölümünün ardından başlayan protestolar büyüyerek devam ederken Hundessa’nın kimler tarafından neden öldürüldüğü henüz bilinmiyor. Daha önce yerel basında yer alan haberlere göre Hundessa ölüm tehditleri alıyordu.

Hachalu Hundessa’nın 2015 ve 2018 tarihleri arasında yapılan muhalif gösterilerde Etiyopya’nın en büyük etnik grubu olan Oromoların uğradığı haksızlıklara karşı şarkılar seslendirdiği biliniyor.

2018 yılının Nisan ayında iktidara gelen Oromo kökenli Başbakan Abiy Ahmed, Hundessa’nın vefatının ardından yapılan protestolara yönelik: “İnsan olarak iki seçeneğimiz var, kurulan tuzağa düşmek veya tuzaklarından saparak reformlara devam etmek. Birincisini seçmek ölmemiz için onlara isteyerek yardımcı olmaktır” ifadelerini kullandı.  

Oromia bölgesinde düzenlenen gösterilerde 145 sivil ve 11 güvenlik mensubunun öldüğünü ifade eden Oromia Emniyet Müdürü yardımcısı Girma Gelam, Başkent Addis Ababa’daki protestolarda ise 10 kişinin öldüğünü açıkladı. Ayrıca 167 kişinin gösteriler sırasında yaralandığını, 84 kişinin ise gözaltına alındığını ve şiddet eylemlerinin tamamen durdurulduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.