Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
el-tipi-uv-cihazi-yayginlasacak
Güncel 72 0

El tipi UV Cihazı Yaygınlaşacak

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre koronavirüsü etkisiz hale getirebilen el tipi UV cihazı yaygınlaşacak. Araştırmacılar bu cihazların çok yakında cep telefonları kadar yaygın olacağını ileri sürüyor.

UV ışınlarının virüslerin içindeki genetik materyali yok edebileceğini ve yüzeylerde hayatta kalma yeteneklerini engelleyebileceği uzun zamandır biliniyor. UV radyasyonunu çevreye yayan kompakt cihaz Penn State Üniversitesi’nden bir ekip geliştirildi. Fakat UV ışığının yoğun teması halinde insan cildi ve gözleri için tehlikeli olduğu da bilinen bir gerçek. Bu sebeple bu tip aletlerin ticari satışıyla ilgili tereddütler mevcut.

El tipi UV cihazı şuan için kullanılmasa da UV ışığı toplu taşıma araçları, uçaklar ve hastanelerde hali hazırda kullanılıyor. Yüzeyleri yüksek dozda UV ışığına maruz bırakan bu cihazlar hem çok pahalı hem de çok hantal.

UV Işığı Koronavirüs İçin Etkili

UV ışığı koronavirüs için etkili olduğundan özellikle koronavirüs pandemisi sonrasında kullanımı yaygınlaştı. Virüslerin yüzeylerden tamamen silinmelerinin tek yolu kimyasal dezenfektanlar ve UV ışığı olarak görülüyor.

Uçakları, hastaneleri, fabrikaları ve ofisleri sterilize etmek için Antiseptik UV ışığı adı verilen bir form kullanılıyor.

Penn State Üniversitesi ekibi, yeni keşfedilen stronsiyum niobat adlı bir materyali inceledi. Bu çalışmayı Minnesota Üniversitesi’nden uzmanlarla yürüten ekip materyali test ederek ‘mükemmel performansa’ sahip olduğunu keşfetti.

Araştırma ekibinin içinde yer alan Joseph Roth, bu keşfin koronavirüsü yok etmek için bir çözüm olduğunu öne sürdü. Ardından da bu materyalle daha hafif ve ucuza mal edilen el tipi UV cihazı geliştirildi.

Jesph Roth ve Profesör Engel-Herbert, bu keşfin çok işe yaracağını ve yakın gelecekte el tipi UV cihazı kullanımının cep telefonu kullanımına eşdeğer olacağını belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.