Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
dunya’nin-ilk-robot-oteli,-calisanlarini-kovdu!
Haberler 77 0

Dünya’nın İlk Robot Oteli, Çalışanlarını Kovdu!

Dünyanın ilk robot oteli olarak bilinen hemen hemen bütün çalışanları robotlardan oluşan Japonya’daki Henn-na Otel, robot çalışanlarını kovdu. Robot Otel’in çalışanlarının yarısının işten çıkarılmasının nedeni olarak robotların bazı konularda eksik kalıyor olması gösterildi.

2015 yılında hizmete açılan Robot Otel, insanlığa teknolojik anlamda farklı bir dünyanın kapılarını açmıştı. Otelde giriş-çıkış işlemlerinden bavulların taşınmasına kadar bütün işler robotlar tarafından yapılıyordu. Bu da çalışan masraflarını düşürdüğünden maliyeti azaltarak misafirlere daha ucuz konaklama imkanı sağlıyordu.

Robot Otel’in Robotları Neden Kovuldu?

Robotlardan hayatın hemen hemen her alanında verimli bir şekilde yararlanan Japonya, Robot Otel projesini hayata geçirerek; otelde çalışacak personel sayısını oldukça aza indirmişti. 130 odalı otel normalde bütün işlerin aksamadan yürümesi için 30 adet personele ihtiyaç duyarken robotlar sayesinde bu sayı 7’ye indirilmişti.

Robot Otel robotların yarısının işten çıkarılmasıyla sonuçlanan robotların sebep olduğu aksama ve yetersizlik, müşterileri kapıda karşılayan dinazor robotla başlıyordu. Dinazor robot, müşterileri nazik bir şekilde karşılayabiliyor fakat; onlara yeteri kadar yardımcı olamıyordu. Resepsiyonda bulunan insansı robotlar ise müşterilerin pasaportlarını özel bir ekranda taratabilirken, fotokopi çekme işlemi yapılırken mutlaka bir insanın devreye girmesi gerekiyordu. Bavulların da robotlar tarafından taşındığı otelde, müşteri bavullarının sadece dörtte biri taşınması gereken yere ulaştırılabiliyordu.

Robot Otel’in odalarında aydınlanma ve ısınma gibi fonksiyonlar Churi isimli robot tarafından gerçekleştiriliyor, odalarda telefon bile bulunmuyor bütün sorunları Churi çözüyordu. Fakat zaman geçtikçe bu robotta önemli bir hata olduğu farkedildi. Churi, uyurken horlayan müşterilerin çıkardığı sesi kendisine verilen bir komut zannediyor ve “Sizi tam olarak anlayamadım” şeklinde cevaplıyordu. Bu da bu ses sebebiyle uykularından uyanan müşterilere büyük bir rahatsızlık veriyordu. Ayrıca müşterilerle sadece basit diyaloglar kurabilen robot Churi, bölge hakkında bilgi verme ve misafirleri gezip görebilecekleri yerlere yönlendirme konusunda da yetersiz kalıyordu.

Kovulan Robotların Yerini İnsanlar Aldı!

Personel olarak robotları kullanması sebebiyle daha az insan gücüne ihtiyaç duyan Robot Otel’de müşteriler, Japonya’da bulunan diğer otellere göre %30 daha ucuza konaklama imkanı buluyorlardı. Fakat yaşanan aksaklıklar sebebiyle otel yetkilileri, otelden uzaklaştırdıkları robotların yerine insanlardan oluşan bir ekibi yerleştirmek zorunda kaldılar.

Hızla gelişen robot asistan teknolojisine ayak uyduramayan otel robotlarının fonksiyonlarının; günümüzde akıllı telefonlarda bulunan kişisel asistanların bile oldukça gerisinde kalması, otel yetkililerini robotları sadece ufak tefek işlerin halledilmesinde ve müşterilerin eğlendirilmesinde kullanılması gerektiği görüşü etrafında birleştirdi.

Dünyanın ilk robot oteli olma özelliği taşıyan Henn-na Otel’in başarısız olması hem kendi imajını hem de dünya çapında robotik bilimin öncüsü olarak görülen Japonya’nın güçlü imajını sarsmış gibi görünüyor. Robotik bilimde gelecekte yaşanacak gelişmelerle birlikte Robot Otel’in eski ününe kavuşup kavuşamayacağı ise şimdilik merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.