Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
dunya-saglik-orgutu’nden-abd’ye-cevap-geldi
Güncel 89 0

Dünya Sağlık Örgütü’nden ABD’ye Cevap Geldi

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi kesiyoruz demesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden ABD’ye Cevap Geldi. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, “Bunu sadece medyadan duyduk. DSÖ, mevcut iş birliğinin devam etmesini diliyor.” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ merkezinde video konferans yoluyla gerçekleştirilen basın toplantısında Amerika’ya övgüler yağdırdı.

Dünyanın uzunca bir zamandır Amerikan Hükümeti ve halkının ‘’güçlü ve iş birliğine yatkın’’ tavrından faydalandığını belirten Ghebreyesus, “ABD hükümeti ve halkı on yıllardır küresel sağlığa muazzam katkıda bulunmuştur ve bu tüm dünyada halk sağlığı alanında büyük fark oluşturmuştur. DSÖ mevcut iş birliğinin devam etmesini diliyor.” dedi.

ABD yönetiminin Dünya Sağlık Örgütü’ne hali hazırda böyle bir karar bildirmediğine dikkat çeken Ghebreyesus, “Haberi medyadan duydum. ABD ile bu konudaki tek iletişimimiz Cuma günü düzenlediği basın duyurusuydu.” sözlerini kullandı. ABD’nin örgütten hangi yöntemle ayrılacağına ilişkin sorulan bir soruyu ise cevapsız bıraktı.

DSÖ Amerika’da ki Protestolara İlişkin Koronavirüs Uyarısı

Amerika’daki protestolara ilişkin DSÖ’den uyarı geldi. DSÖ, Siyahi George Floyd’un ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolara ilişkin koronavirüs uyarısında bulundu.

Konuyla ilgili gelen bir soruyu Ghebreyesus yerine DSÖ’nün Kovid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove yanıtladı. Protestolar sırasında yakın temasın koronavirüs bulaşma riskini arttırdığını vurgulayan Kerkhove, bu tür gösterilerin dünyanın sosyal mesafe kuralına uyularak yapılması gerektiği konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.