Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
dunya-saglik-orgutu-koronavirus-asisi-hakkinda-yeni-aciklama-yapti
Güncel 54 0

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs Aşısı Hakkında Yeni Açıklama Yaptı

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs aşısı hakkında yaptığı yeni açıklamada 2021 yılının sonuna kadar 2 milyar doz aşının dağıtımının planlandığını belirtti.

Dünya çapında koronavirüse karşı aşı çalışmaları devam ederken 200 aşı adayının 15´i üzerinde klinik denemeler başladı.

Dünya Sağlık Örgütü iki şirketin aşı adayını öncü olarak görüyor. Bunlar: Astrazeneca ve Moderna şirketleri. İngiltere´nin Cambridge kentinde bulunan Astrazeneca şirketi aşı konusunda en çok ilerleme kaydeden şirket. ABD merkezli Moderna şirketi ise Astrazeneca’yı hızlı adımlarla takip ediyor.

18 Milyar Dolarlık Aşı Harcaması

Dünya Sağlık Örgütü ve İngiltere merkezli Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu ortak çalışmayla 2 milyar doz için 18 milyar dolar aşı harcaması yapılabileceğini ön görüyor. Aşının hazır olması durumunda önceliğin sağlık çalışanları ve kronik hastalığı bulunan yaşlılara verileceği vurgulanıyor.

Aşının dağıtımı konusunda düşük ve orta seviye ekonomiye sahip ülkeler öncelikli olacak. Dünya genelinde düşük ve orta seviye ekonomiye sahip olarak ülke sayısı 141. Ayrıca ABD ve İngiltere gibi ülkelerin aşı şirketleriyle kendi anlaşmalarını yapmak için çalışma yürüttüğü de ifade edildi.

Hali hazırda Avustralya, İngiltere ve ABD’de en az 4 farklı koronavirüs aşısının çalışmaları sürüyor. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin’de koronavirüs aşı adayları için klinik çalışmaların üçüncü aşamasına geçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.