Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
diyanet-isleri-baskanligi-hac-aciklamasi-yapti
Güncel 53 0

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac açıklaması yaptı

Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 yılı Hac ziyareti hakkında açıklama yaptı. Diyanet İşleri Bakanlığı “2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımızdan kayıt yaptıranların kura hakları 2021 yılına kurasız olarak devredilecek, hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir.” dedi.

Türkiye’den 2 milyon 298 bin 800 vatandaşın Hac ibadetini yerine getirebilmek için ön kayıt yaptırdığı belirtilirken 9 Ocak 2020 tarihinde ön kayıt yaptıranların arasında çekilen kura ile bu yıl hac ibadetini yerine getirecek 83 bin 430 kişinin isimlerinin belirlendiği kaydedildi.

Diyanet İşleri, 13 Ocak’tan itibaren hac ücretinin ilk taksiti alınarak kesin kayıtların yapıldığını anımsatarak Hac ibadetinin bu yıl yapılmama ihtimalini dikkate alarak 2’nci ve 3’üncü taksitleri ertelediğine işaret etti. Diyanet, konuyla ilgili şu sözlere verdi: “Diyanet İşleri Başkanlığımız gelişmeleri başından beri yakından takip etmiş, bu çerçevede başta Suudi Arabistan olmak üzere İslam ülkeleri ile istişarelerde bulunmuştur. Başkanlığımız şartların olumlu yönde düzelme ihtimalini dikkate alarak acele bir karar vermemiştir.”

Kesin Kayıt Ücretleri İade Edilecek

Suudi Arabistan’ın Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl hac ibadetini sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tutacağını ve yurt dışından hacı adayı kabul etmeyeceğini duyurduğunu vurgulayan Diyanet İşleri Bakanlığı; “Bu çerçevede, Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunca belirlenen usul ve esaslar doğrultusunda, 2020 yılı hac kurasında kesin kayıt hakkı kazanan vatandaşlarımızdan kayıt yaptıranların kura hakları 2021 yılına kurasız olarak devredilecek, hacı adaylarının kesin kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.