Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Ekonomi 769 0

Dijital Dünyanın Yeni Meslekleri

Teknolojinin hızlı gelişimi ve bununla birlikte zamanın çok daha değerli hale gelmesi insanların teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmamasına neden oldu. Gündelik yaşamımıza, alışveriş şekillerimize kadar etki eden dijital gelişmeler yeni meslek gruplarının da doğmasına neden oldu. Üniversitelerde dijital mecralarla ilgili bölümler açılmaya başladı.

Firmaların dijital pazarlamaya ağırlık vermesi bu alanda ciddi istihdam olanağı sağlamaya başladı. Bununla birlikte ‘Dijital pazarlama uzmanlığı, internet gazeteciliği, veritabanı yöneticiliği ve programcılığı, bilişim hukuku uzmanlığı ve mobil uygulama uzmanlığı’ gibi meslekler ve üniversite bölümleri ortaya çıktı.

Dijital Dünya’da Yeni Meslekler

Dijital pazarlama uzmanlığı, insanların internet portallarında fazla vakit geçirmeye başlamasıyla firmaların bu alanlarda da reklam çalışmalarına ağırlık vermesiyle ortaya çıktı. Sosyal medya reklamları, arama motoru reklamları, e-mail pazarlama ve affiliate pazarlama bu alanın işleri arasında yer almaktadır.

İnternet gazeteciliği, son dönemde hızla geleneksel haberciliğin yerini almaktadır. Artık gazete satışları eskiye göre çok daha düşüktür. Çünkü internet kullanıcıları gündemi anı anına takip edebilmektedir. İnternet gazeteciliği oldukça interaktif bir iştir. Sürekli olarak takipçi ile bir iletişim mevcuttur. Bu alanda çalışanların kendilerini fazlası ile geliştirmesi ve fazlası ile dikkatli olması gerekmektedir.

Veritabanı yöneticiliği ve programcılığı ise artık hemen hemen bütün sektörlerde kendisine yer bulmaktadır. Çünkü veri tabanı sistemlerinden iletişim sistemlerine hatta sağlık bilgi sistemlerine kadar çok geniş bir yelpazede veritabanı yöneticisine ve programcısına ihtiyaç bulunmaktadır.

Bilişim hukuku uzmanlığı, dijital mecraların bu kadar yoğun şekilde kullanılmaya başlamasıyla doğal olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü bilişim hukuku konusunda yeni düzenlemeler yapılmak durumunda kalındı.

Akıllı telefonların ortaya çıkması ve her geçen gün bir üst sürümlerinin piyasaya sürülmesiyle mobil uygulamalar büyük değer kazandı. Bununla beraber mobil uygulama uzmanlığı büyük öneme sahip oldu. Bu meslek geleceğin en önemli mesleği olarak görülmeye başladı.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kişilerin teknolojiye ayak uydurması zorunlu hale geldi. Eskiden teknoloji çağa ayak uydurmaya çalışıyorken, günümüzde insanlar bu gelişimin bir parçası haline geldi. Meslek gruplarındaki bu gelişim her geçen gün daha da hızlı bir şekilde artacak gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.