Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
cin’e-koronavirus-davasi-acildi!
Güncel 58 0

Çin’e Koronavirüs Davası Açıldı!

Koronovirüs salgınının çıkış noktası olan Çin’e koronavirüs davası açıldı. Zhang Hai isimli vatandaş, Covid-19 salgınını gizlediği gerekçesiyle Çin hükümetine dava açtı.

Ocak ayında 76 yaşındaki babasını kaybeden Zhang Hai, hükümetin salgını gizlediğini öne sürerek 2 milyon yuan değerinde dava açtı. Bu dava konuyla ilgili Çin hükümetine açılmış ilk dava olarak tarihe geçti.

Zhang Hai, 76 yaşındaki babasını kalça kemiği kırığı sebebiyle hastaneye yatırmasının ardından 1 hafta sonra koronavirüs sebebiyle babasını kaybetti.

Zhang Hai: Çin’in Salgını Gizlemesi Bir Cinayet

Cenaze masrafları, babasının maaşının geç yatırılması ve kaybı sebebiyle yaşadığı psikolojik yıkımın bedeli olarak hastaneden ve yetkililerden 2 milyon yuan yani 1 milyon 871 bin TL tazminat talep eden Hai, “Hükümet erken aşamalarda hastalığı örtmeseydi, babam ölmezdi. Öfkeliyim bu salgın sırasında birçok insan hayatını kaybetti. Yaptıkları şey cinayet demek” sözlerini kullandı.

ABD’ye Sığınma Talep Etti

Zhang Hai, dananın ardından Çin’de gözaltına alınmasının ardından ABD’ye sığınma talebinde bulundu. Zhang Hai’nin avukatı Yang Zhanqing konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Dava çok hassas, Vuhan’daki açtığımız davaya mahkeme pek dikkate almayacak. Ancak emsal oluşturacak. Mahkeme yerel hükümeti bilgilendirecek ve yetkililer müvekkilimi davadan çekilmesi için zorlayacak” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.