Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
cin'de-ikinci-dalga-panigi!
Güncel 82 0

Çin’de İkinci Dalga Paniği!

Koronavirüs salgını kapsamında son 24 saatte 57 yeni vakanın tespit edildiği Çin’de ikinci dalga paniği başladı. Çin’de 13 Nisan’dan bu yana günlük olarak kaydedilen en yüksek sayıya ulaşıldı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre Çin’de son 24 saatte 57 yeni vaka tespit edildi. Vakalardan 19 tanesinin yurt dışı kaynaklı, 38’inin ise yerel kaynaklı olduğu bildirildi.

Pekin Rekor Kırdı

Yerel kaynaklı 38 vakanın 36’sının tespit edildiği, bugüne kadarki en yüksek Covid-19 vaka sayısına sahip olarak Pekin rekor kırdı. Pekin’de tespit edilen vakaların 27’sinin Xinfadi pazarında çalıştığı, 9’unun ise pazarla ilişkili olduğu ortaya çıktı. Yerel kaynaklı diğer 2 vakanın da Liaoning eyaletinde görüldüğü belirtildi.

Uçuşlar Durduruldu

Kaynağı yurtdışı olan 19 vakadan 17’si Bangladeş’ten ve Hindistan’dan Guangdong eyaletine gelen iki uçakta tespit edilirken 1 ay süreyle Dhaka-Guangzhou arasındaki uçuşlar durduruldu.

Yerel vakaların çıkış noktası olduğu düşünülen Xinfadi pazarından alınan örnekler incelendiğinde koronavirüse ithal somon balığı satılan bir tezgahtaki kesme tahtasında rastlanınca somon balığı şüphelerin odak noktası olmuştu. Çin; Avustralya, Şili, Kanada, Norveç ve Faroe Adaları olmak üzere yılda 80 bin ton somon balığı ithal ediyor.

Koronavirüse benzemiyor

Çinli uzmanlar alınan örnekleR üzerinde yapılan incelemelere göre bu virüs gen dizilimi açısından koronavirüse benzemiyor dediler.

İkinci dalga paniğine yol açan virüs hakkında açıklama yapan Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi epidemiyoloji uzmanı Zeng Guang; Pekin’deki durumun kontrol altına alınması gerektiğini aksi taktirde ikinci bir dalgaya yol açabileceğini vurgularken numuneler üzerinde yapılan ilk tetkikler sonucunda virüsün soyunun ülkede yayılan tür benzemediğini ileri sürdü. Net bir karar ve varılabilmesi ve virüsün kaynağının anlaşılabilmesi için daha fazla test yapılması gerektiğini de ekledi.

Çin’de ikinci dalga paniği sürerken toplam vaka sayısı 83 bin 132’ye yükseldi ve ülkede şu ana kadar toplamda 4 bin 634 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.