Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
cin-covid-19-asisinin-klinik-deneylerinin-ikinci-asamasina-gecti
Güncel 58 0

Çin Covid-19 Aşısının Klinik Deneylerinin İkinci Aşamasına Geçti

Bir süredir klinik deneyler yürüten Çin Covid-19 aşısının klinik deneylerinin ikinci aşamasına geçti. Çin Sağlık Bilimleri Akademisi bünyesindeki Tıbbi Biyoloji Enstitüsü’den yapılan açıklamaya göre Covid-19 aşısı klinik deneyler için ilk aşama tamamlanarak ikinci aşamaya geçildi.

Yünnan eyaletinde potansiyel Covid-19 aşısı için klinik çalışmalar yürüten Tıbbi Biyoloji Enstitüsü (IMBCAMS) Şinhua’da yer alan habere göre ikinci aşamaya geçti.

İkinci aşama aşının sağlıklı insanların bağışıklık sistemindeki etkilerinin incelenmesini kapsıyor. Çin’de bu aşı adayının yanında 5 farklı potansiyel Covid-19 aşısı için de çalışmalar sürüyor.

Sinavoc Biotech isimli Çin menşeili ilaç şirketi CoronaVac isimli Covid-19 aşı adayı için 16 Haziran’da 1. ve 2. aşama klinik denemelerden olumlu sonuç aldığını açıklamıştı.

Aşılar İçin Klinik Deneyler Üç Aşamadan Oluşuyor

İlaç şirketleri tarafından geliştirilmeye çalışan aşılar için klinik deneyler üç aşamadan oluşuyor.

İlk aşama gönüllü olan az sayıdaki sağlıklı denek üzerinde aşının olası yan etkileri ve güvenli olup olmadığının araştırılmasını kapsıyor. İkinci aşamada ise aynı işlemler 100’den fazla kişi üzerinde deneniyor. Son aşama olan üçüncü aşamada ise deneyler için birkaç bin denek kullanılıyor. Bu deneylerin yapılma aşaması aylar ve hatta yıllar sürebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.