Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
cin-amerika-azinliklara-karsi-irkciligi-onlemeli
Güncel 66 0

Çin: Amerika Azınlıklara Karşı Irkçılığı Önlemeli

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Amerika azınlıklara karşı ırkçılığı önlemeli dedi. CNN’in paylaştığı habere göre George Floyd’un polisler tarafından katledilmesinin ardından Çin, ABD’yi azınlıklara karşı ırkçılığı önlemeye çağırdı.

Floyd’un ölümüyle ilgili gelişmeleri takip ettiklerini belirten Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, siyahilerin hayatlarının önemli olduğunu ve korunması gerektiğini vurguladı. Amerika’da ırkçılığın sosyal bir hastalık olduğuna dikkat çeken Cao, ırkçılığa dayalı polis şiddetinin acilen ele alınması gerektiğini ve ABD’nin somut önlemler alarak azınlıkların yasal haklarını korumak için yükümlülüklerini yerine getireceğini umduklarını belirtti.

Çin’in Irkçılıkla İlgili Yaptığı Çağrı Tepki Topladı

Çin ırkçılıkla ilgili yaptığı çağrı sonrasında sosyal medyada tepki topladı. Twitter’da çok sayıda kullanıcı Çin’in ırkçılık ve azınlık hakları konusunda söz hakkı olmadığını savundu.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde insan hakları ihlallerinde bulunduğu ve Uygur Türklerini mesleki eğitim bahanesiyle zorla kamplarda tuttuğu iddia edildi.

Ayrıca Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki demokrasi yanlısı göstericileri de “Ulusal Güvenlik Yasası” ile baskı altına almaya çalıştığı öne sürüldü.

Bir süre önce de Çin’de koronavirüs salgınının ikinci dalgasından yabancıların özellikle de siyahilerin sorumlu tutulduğu, evlerinden zorla çıkarıldıkları kamusal alanlar, restoranlar, alışveriş merkezleri hatta hastanelere alınmadıkları, kaldıkları otellerden de çıkarılıp sokak ortasında darp edildikleri iddia edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.