Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
bu-sene-hacca-gidilecek-mi
Güncel 91 0

Bu sene Hacca Gidilecek mi?

Hemen hemen tüm dünya ülkeleri hali hazırda koronavirüs tehdidiyle karşı karşıyayken Müslüman ülkelerin ve azınlıkların aklını ‘’ Bu sene Hacca Gidilecek mi ’’ sorusu kurcalıyor. Hac ziyaretlerinin başladığı tarihe az bir zaman kaldığından Müslüman nüfusun yoğun olduğu birçok ülke Riyad yönetiminin bir an önce karar vermesini bekliyor.

Hac organizasyonu tarihte en son 1798’de Napolyon’un işgali nedeniyle iptal edilmişti. Bu sebeple Riyad bu durumun getireceği sonuçları ince eleyip sık dokuyarak karar vermeye çalışıyor. Yönetimin elinde iki seçenek bulunuyor. Ya bu sene sembolik bir organizasyon yapılacak ya da Hac ziyaretleri iptal edilecek.

AFP’de açıklama yapan bir yetkili, “Karar sembolik hac ile tamamen iptal arasında bir yazı tura kararı olacak” ifadelerini kullandı. Başka bir yetkili ise resmi kararın kısa süre içerisinde aktarılacağını vurguladı.

Hali hazırda birçok ülkenin seyahat kısıtlaması devam ederken Hac ziyaretlerinin birçok Müslüman için neredeyse imkansız olması ve mümkün olsa bile bu durumun sağlık açısından büyük riskler taşıması sebebiyle Riyad’ın vereceği karar tüm dünya oldukça önemli.

Birçok ülke beklemede

En kalabalık Müslüman nüfusu barındıran Endonezya hac faaliyetlerini durduğunu açıkladıktan sonra Malezya, Senegal ve Singapur’da benzer kararlar almıştı.

Fransa din adamları, hac planı yapan Müslümanlar’dan bu planlarını gelecek yıla kadar ertelemelerini isterken, Türkiye, Mısır, Fas ve Lübnan gibi ülkeler ise Suudi Arabistan’ın alacağı kararı bekliyor.

Riyad yönetimine karşı 2015’te yaşanan izdiham nedeniyle şüphe ortamı oluşmasının ardından şu anda yapılacak bir hac iptali durumunda Riyad’ın ‘kutsal şehirlerin muhafızlığı’ imajının sarsılmasından endişe ettiği söylenirken, iptal etmemesi durumunda da tüm ülkeler için risk oluşacağından tepki toplayacak.

Bir Güney Asya ülkesinin hac yetkilisi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Krallık zaman satın alıyor. Suudiler son dakikada ‘Hac için hazırız’ deseler bile, birçok ülke lojistik olarak hacı adayı gönderebilecek durumda olmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Riyad’ın üzerinde çalıştığı olası senaryolardan birinin de bu sene Hac ibadetini sadece yerel kişilerin gerçekleştirmesi üzerine olduğu söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.