Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
bu-hafta-sonu-da-sokaga-cikma-kisitlamasi-uygulanacak!
Güncel 56 0

Bu Hafta Sonu da Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanacak!

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bu hafta sonu da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Sokağa çıkma kısıtlaması 14 büyükşehir ve Zonguldak’ı kapsayacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması olan 15 il için 5 Haziran Cuma günü kasap, manav, bakkal ve kuruyemişçiler 23.00’a kadar faaliyet gösterecek. 6 Haziran Cumartesi günü ise aynı işletmeler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması olan iller daha önceki kısıtlamalarda olduğu gibiAnkara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olarak belirlendi.

Hafta sonu yasak var mı?

Koronavirüs salgınının başlamasından bir süre sonra başlanan hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasının geçen hafta sonu son kez yapıldığı düşünülürkensürpriz karar açıklandı.İçişleri Bakanlığı yasağın uygulanacağı illerin valiliklerine genelge gönderdi.

Genelgeye göre vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Söz konusu günler, market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere servis satış yapabilecek. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında zorunlu ihtiyaçlar için sokağa çıkma serbestliği 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altı vatandaşları kapsamazken, araç kullanmama kuralına da engelli vatandaşlar dahil değil.

6 Haziran Cumartesi ve 7 Haziran Pazar günü unlu mamul satışı yapan yerlerin sadece ekmek bayileri ile tatlı satışı yapan yerler de açık olabilecek. Lokanta ve restoranlar sadece evlere servis yapabilirken; tıbbi maske ve dezenfektan üretimi yapan yerler, ilaç, tıbbi cihaz nakliyesi ve satışı yapan işletmeler de açık olabilecek. Ayrıca kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri de sokağa çıkma kısıtlaması dışında tutulacak.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince alınan kararlara uymayan vatandaşlara idari para cezası verilecek. Suç teşkil eden davranışlar hakkında ise Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.