Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
birlesmis-milletler-’den-amerika’ya-tepki-geldi!
Güncel 47 0

Birleşmiş Milletler ’den Amerika’ya Tepki Geldi!

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Amerika’da ki ırkçılık protestolarına ilişkin “Her zaman ama özellikle bir kriz sırasında, bir ülkenin ırkçılığı tartışmasız bir biçimde kınaması için liderlerine ihtiyacı var” dedi.

Michelle Bachelet, yazılı olarak yaptığı açıklamada orantısız güç kullanımı ve ölümcül olabilecek silahların kullanımını eleştirirken barışçıl gösterileri dağıtmak amacıyla polisin göz yaşartıcı bomba kullandığını da belirtti. Tehdit unsuru oluşturmayan gösterici ve gazetecilere plastik mermilerle ateş edilmesine ve üzerlerine biber gazı sıkılmasına tepki gösteren Bachelet, bu müdahalelerin mağdur olan kişilerin geri çekilmesi esnasında uygulanıyor olmasının da altını çizdi.

Gazeteciler Hedef Alınıyor

Gösteriler esnasında haber yapan gazetecilerin fiziksel saldırılara ve keyfi tutuklamalara maruz kalmasıyla ilgili en az 200 farklı olaya vakıf olduklarını belirten Michelle Bachelet, “Yaşanan olaylar, gazetecilere karşı eşi görülmemiş saldırılardır. Bazı durumlarda yayın esnasında saldırıya uğramışlar, hatta tutuklanmışlardır. İfade ve medya özgürlüğünün ABD’de, ülkenin kimliğinin merkezinde yer alan temel ilkeler olduğu göz önüne alındığında, (bu olaylar) daha da şaşırtıcıdır.” diyerek gazetecilerin işlerini rahat yapabilmeleri adına tüm yetkilileri göreve çağırdı.

Irkçılığa Son Verilmeli

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, ırkçılığa son verilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Silahsız Afro-Amerikalıların öldürülmesine son verilmesi çağrısında bulunan seslerin duyulması gerekiyor. Polis şiddetine son verilmesi çağrısında bulunan seslerin duyulması gerekiyor. ABD toplumunu mahveden endemik ve yapısal ırkçılığa son verilmesi çağrısında bulunan seslerin de duyulması gerekiyor.”

Bachelet, herhangi bir yöneticinin ismini vermeden Amerika’da ki liderleri protestocuları dinleyerek, onları anlamaya ve ülkedeki eşitsizliklere son vermek için harekete geçmeye davet etti. “Her zaman ama özellikle bir kriz sırasında, bir ülkenin ırkçılığı tartışmasız bir biçimde kınaması için liderlerine ihtiyacı var.” diyen Bachalet Birleşmiş Milletlerin ırkçılık hakkındaki tavrını ortaya koymuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.