Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
bilim-insanlarindan-endiselendiren-aciklama-gunes-kilitlenmesi-gerceklesti!
Güncel 58 0

Bilim İnsanlarından Endişelendiren Açıklama: Güneş Kilitlenmesi Gerçekleşti!

2020 yılına girer girmez gerçekleşen ilginç olayların ardı arkası kesilmezken, bu kez de güneş kilitlenmesi gerçekleşti. Bilim insanları güneşin deprem, kıtlık ve düşük hava sıcaklığı gibi olaylara sebep olabilecek kilitlendiğini açıkladı.

Güneş Kilitlenmesi Ne Demek?

Güneş kilitlenmesi ne demek sorusuna cevap olarak bilim insanları güneşin minimum enerji dönemine girmesi açıklamasını yapıyor. Bu güneşin enerji aktivitelerinin düştüğü anlamına geliyor.

Gökbilimci Dr. Tony Phillips tarafından yapılan açıklamaya göre solar enerji derinlerde, minimum seviyede devam ediyor. Ayrıca güneş lekesi sayısı da geçen yüzyıla göre oldukça düşmüş durumda. Güneş kilitlenmesi sebebiyle manyetik alanının zayıflamış olması güneş sistemine ekstra kozmik ışınların yayılmasına neden oluyor. Bu aşırı seviyede olan kozmik ışınlar astronotlar ve hava yolcuları için sağlık tehlikesi oluşturuyor. Dünya’nın üst atmosferinin elektrokimyasını etkileyerek yıldırımın tetiklenmesine de neden oluyor.

Şu an için bilim adamlarını en çok tedirgin eden durum 1790-1830 yılları arasında gerçekleşen Dalton Minimum’un tekrarlanması. Sıcaklıkların 20 yıl boyunca 2 santigrat dereceye düştüğü Dalton Minimum döneminde dondurucu hava sebebiyle yoğun mahsul kaybı ve kıtlık yaşanmasının yanı sıra güçlü volkanik patlamalar da yaşanmıştı. 1816 yılının Temmuz ayında yağan kar bu yılın “Yazsız Yıl” olarak adlandırılmasına neden olurken 2 bin yılın ikinci en büyük volkanik patlaması güneş kilitlenmesi sebebiyle 10 Nisan 1815’te Endonezya’daki Tambora Dağı‘nda gerçekleşmişti bu patlamada yaklaşık 71 bin insan hayatını kaybetmişti.

Henüz ne kadar süreceği tahmin edilemeyen güneş kilitlenmesi olayının uzun vadede doğuracağı sonuçların oldukça ciddi olması sebebiyle bilim insanları bu kilitlenmenin bir an önce sona ermesini umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.