Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
avrupa-birligi-apple-hakkinda-sorusturma-baslatti!
Güncel 63 0

Avrupa Birliği Apple Hakkında Soruşturma Başlattı!

Avrupa Birliği Rekabet Kurumu Apple hakkında soruşturma başlattı. App Store ve Apple Pay ürünleri hakkında başlatılan soruşturmalardan biri Spotify’ın şikayeti nedeniyle açıldı.

Rekabet ortamını zayıflattığı iddia edilen Apple’a App Store ve Apple Pay ürünleri için olmak üzere iki ayrı soruşturma başlatıldı. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre soruşturmalardan birinde Apple kullanıcılarının program içinde ürün satın alırken Apple’a özgü ödeme sistemini kullanmak zorunda bırakılmasına ve aynı zamanda iPhone veya iPad kullanıcılarının bir ürünü başka yerden daha ucuza alabilmesinin engellenmesine odaklanacak.

Bu soruşturma müzik yayın servisi Spotify’ın geçen yıl yaptığı bir şikayet sonucunda açıldı. Başka bir şirket de benzer bir şikayeti e-kitap ve sesli kitaplarla ilgili yapmıştı. Diğer soruşturmada ise Apple’ın Apple Pay kullanılırken uyguladığı kurallarla ilgili olacak.

Avrupa Komisyonu’nun rekabet sorumlu Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, “Görülüyor ki Apple, popüler Apple cihazlarındaki uygulama ve içeriklerin dağıtımı konusunda kendisine ‘engelleyici’ şekilde bir rol vermiş” sözlerini kullandı.

Apple: ‘’Şikayetler Temelsiz’’

Konu ile ilgili açıklama yapan Apple, bazı şirketlerin yaptığı şikayetlerin temelsiz olduğunu savunurken “Avrupa komisyonunun herkesle aynı kurallara uymak istemeyen firmaların şikayetleri üzerinden harekete geçmesi hayal kırıklığı yarattı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.