Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
avm’lerde-alinan-koronavirus-tedbirleri-artiyor!
Güncel 55 0

AVM’lerde Alınan Koronavirüs Tedbirleri Artıyor!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir kapalı tutulan AVM’lerin yavaş yavaş açılmaya başlamasıyla AVM’lerde alınan önlemler de gündeme geldi. Bulaşma riskinin azaltılması amacıyla alınan önlemlere yenileri eklendi: artık asansörler ayak pedallarıyla kontrol edilecekken havalandırma ise NASA’da kullanılan bir sistemle sağlanacak.

Asansörler Ayak Pedallarıyla Kontrol Edilecek

1 Haziran’da faaliyete başlayacak olan Akbatı ve Akasya AVM ile ilgili Akiş GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gökşin Durusoy’dan açıklama geldi. Bu sürece sıfır risk prensibiyle hazırlandıklarını açıklayan Durusoy, “Asansörleri belli bir süre için sadece engelli, hamile pusetli ve yaşlı ziyaretçilerimizin kullanımına açacağız ve en fazla 2 kişi olabilecek. Bununla birlikte ziyaretçilerimizin elle dokunmaktan çekinebileceğini düşünerek bir düzenleme yaptık ve ayak pedallarıyla yönlendirme sağlıyoruz. Ziyaretçiler gitmek istedikleri katın pedalına basarak, asansörleri çağırabilecek” ifadelerini kullandı.

Havalandırma için NASA’nın Sistemi Kullanılacak

Koronovirüs tedbirleri kapsamında halk sağlığını ön planda tutarak dünya çapında uygulanan birçok modeli incelediklerini de vurgulayan Gökşin Durusoy, “%100 taze hava ile iklimlendirmenin yanı sıra NASA’nın uzay istasyonları ve mekiklerinde havayı filtrelemek için kullandığı teknolojinin benzerinin bina havalandırmalarında da kullanılması için geliştirilmiş cihazları ABD’den getiriliyor.  Ağustos ayı itibariyle iki alışveriş merkezinde de uygulanmaya başlayacak bu cihazlar; havalandırma santrallerine ve asansörlere kurulacak. Böylelikle hem Akasya’da hem de Akbatı’da, ortak alanlarda herkes bakteri ve virüslere karşı yüzde 99,9 oranında korunmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Durusoy, avm havalandırma sistemi konusunun üzerinde özellikle dururken “Alışveriş merkezlerinin aplikasyonları var. Bu aplikasyonlar içerisinde de anlık olarak alışveriş merkezlerinin içindeki havanın kalitesini ve dışarıdaki havanın kalitesini aynı anda takip edebilecekler” dedi.

Yürüyen merdivenler için alınan koronavirüs tedbirleri arasında ise özellikle el bantları bölümünü öne çıkaran Akiş Genel Müdürü, “El bantlarının hijyenine çok önem veriyoruz. Eskiden bunları kimyasallarla temizlerdik şimdi ise yeni bir yatırımla yürüyen merdiven bantların içine UV ışınlar koyduk. Bu ışınla o bantlar da sürekli dezenfekte edilir durumda olacak. Aynı zamanda yürüyen merdivenlerde ziyaretçilerin ‘üç basamak mesafe’ kuralına uymaları için düzenlemeler oluşturuldu” diye konuştu.

Dijital Ekranlardan İçerideki Kişi Sayısı Kontrol Edilecek

Durusoy, ziyaretçi yoğunluğunun kontrol altında tutulabilmesi amacıyla için ise şöyle bir çözümden bahsetti: “Alışveriş merkezimize giren insan sayısını eskiden de sayardık ama çıkan insanı saymadığımız için o an alışveriş merkezinin içinde kaç kişinin olduğunu göremiyorduk. Şimdi çıkan insanları da sayıyoruz. Alışveriş merkezlerinin kapısında an itibariyle kaç kişi olduğunu görebilecekler. Metrekareye göre kaç kişinin olması gerektiği de görülecek.”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında aldıkları diğer önlemlerden de bahseden Durusoy, “Giriş kapılarında termal kameralar kullanıyoruz. Ziyaretçilerin ateşlerini temasta bulunmadan ölçüyoruz dolayısıyla 38 derecenin üzerinde ateşi olan ziyaretçilerimizi içeri alamıyoruz. Maske zorunluluğumuz var. Maske takmayan ziyaretçilerimizi içeriye kabul edemiyoruz. Tuvaletlerde an itibariyle kaç insan olduğunu sayıyoruz, ekranlara yansıtıyoruz ve belli bir sayının üzerindeyse diğer tuvaletlere yönlendiriyoruz. Ayrıca; Sirkülasyonun yoğun olduğu noktalarda; rutin dezenfeksiyon işlemlerinin artırılmasının yanı sıra devamlı kontrol edilmesi için Akbatı ve Akasya’da ‘Özel Hijyen Ekipleri’ görevlendirildi. Sıfır risk politikası ve halk sağlığına verilen öncelik kapsamında özel olarak görevlendirilen bu ekipler tüm ortak alanlarda dezenfeksiyon işlemlerinin kontrolünden sorumlu olacak.” Dedi.

Şimdi vatandaş gerekli koronavirüs tedbirleri alınarak açılacak olan Akbatı ve Akasya AVM’de güven içinde alışveriş yapabilecekleri 1 Haziran tarihini bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.