Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
amerika’da-bir-siyahi-daha-olduruldu!
Güncel 78 0

Amerika’da Bir Siyahi Daha Öldürüldü!

George Floyd için yapılan protestolar henüz durulmamışken Amerika’da bir siyahi daha öldürüldü. Georgia eyaletinin Atlanta kentinde meydana gelen olayda Rayshard Brooks isimli sihahi vatandaş polisler tarafından vurulması sonucunda hayatını kaybetti.

Olayla ilgili Georgia Eyaleti Soruşturma Bürosu’ndan açıklama geldi. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Cuma günü memurlar saat 22:33’te bir 911 çağrısına cevap verdiler. Park edilmiş bir araçta uyuyan ve diğer müşterilerin araçlarına engel olan bir adam hakkında ihbar aldılar. Olay yerine ulaşan memurlar kendisine test yapmak istediler. Ancak başarısız oldular. Bunun üzerine önleyici gözaltı kararı aldılar. Bu sırada hayatını kaybeden kişi gözaltına alınmaya direndi. Memurlar şok tabancası kullanmak zorunda kaldı”

Görgü tanıklarından edinilen bilgilere göre ise Brooks restoranın önünde “arabaya servis” için aracında sırada beklerken uyuya kalmış ve polisin olay yerine gelmesiyle uyandırılmıştı. Brooks aracından inip polisin elektroşok tabancasını alarak, tabancayı polise doğrultmuş o sırada ise ateş edilerek öldürülmüştü.

Polis Şefi İstifa Etti

Olayın ardından polis şefi Erika Shields görevinden istifa ederken restoranın önünde protestolar düzenlendi. Göstericiler akşam saatlerinde şehirdeki çevre yolunu da kapatınca polisler müdahale ettiler. Olayın meydana geldiği restoranın önünde ateşler yakılarak protesto edildiği sırada göstericiler restoranı ateşe verdiler.

Polis yaşanan çatışmalar sonrasında çok sayıda protestocuyu gözaltına alırken George Floyd olayının üzerinden henüz 2 hafta bile geçmemişken yaşanan bu olay hem kentte hem eyalette hem de ülkede tansiyonu daha da yükseltecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.