Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
harvard-universitesi-dunya-saglik-orgutu’nu-sucladi!
Güncel 50 0

Amerika Dünya Sağlık Örgütü ile İlişkisini Sonlandırdı!

Amerika Başkanı Donald Trump Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkilerini sonlandırdıklarını açıkladı. Donald Trump, DSÖ’nün üstüne düşen görevleri yerine getirmediğini belirterek ” Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz.” dedi.

Çin ile olan ilişkilerle ile bilgi vermek için Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenleyen Donald Trump, Çin’in yıllardır ABD’den yararlandığını, bunun bir önceki başkan olan Barack Obama döneminde daha da arttığını vurgularken Dünya Ticaret Örgütünde gelişmekte olan ülke konumunda bulunmasının Çin’e avantaj sağladığını belirtti.

“Çin hükümeti sürekli olarak bize ve birçok başka ülkeye verdiği sözü tutmadı. Bu aşikar gerçekler görmezden gelinemez ya da bir kenara itilemez.” diyen Trump, “Ülkemizin önemli üniversite araştırmalarını daha iyi korumak için, potansiyel güvenlik tehdidi olarak gördüğümüz Çin’den gelen bazı yabancı vatandaşların da ülkeye girişini askıya alıyoruz.” bilgisini paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü Çin Tarafından Baskılandı!

Çin’in Dünya Sağlık Örgütü üzerinde baskı kurduğunu iddia eden Trump, dünya sağlık örgütü koronavirüs ilişkisini şu sözlerle ifade etti: “Çinli yetkililer, DSÖ’ye karşı bildirim yapma sorumluluklarını yerine getirmedi ve dünyayı yanlış yönlendirmesi için DSÖ’ye baskı uyguladı.”

Koronavirüs salgınından Çin’i sorumlu tutan Başkan Trump yaptığı açıklamada şu ifadelere de yer verdi “Çin’in DSÖ üzerinde mutlak bir hakimiyeti var. ABD, DSÖ’ye yılda neredeyse 450 milyon dolar fon sağlarken, Çin sadece 40 milyon dolar ödedi. DSÖ’den esaslı reformlar yapmasını istedik ancak onlar harekete geçmeyi reddetti. DSÖ, oldukça ihtiyaç duyulan reformları yapmadığı için biz de bugün DSÖ ile ilişkimizi sonlandırıyoruz. Bu örgüte sağlanan fonları, hak eden acil küresel sağlık durumlarına aktaracağız.” sözlerini de açıklamasına ekledi

Hong Kong’a Verilen Ayrıcalıklar da Kalkacak!

Trump toplantıda Dünya Sağlık Örgütü hakkındaki iddialar ve kararlarının yanı sıra Hong Kong ile ilgili ifadelerde de bulundu.

Çin’in bu hafta, Hong Kong’un 1984’te imzalanan Sino-İngiliz Ortak Deklarasyonu ile edindiği idari özerkliği ve özgürlüklerine zarar veren eylemlere kalkıştığını belirten Trump, “Çin’in son adımları göstermiştir ki Hong Kong artık yeterince otonom bir bölge değildir. Çin, ‘iki sistem, tek ülke’ formülünü, ‘tek ülke tek sistem’ olarak değiştirdi. Bu nedenle de, yönetimime Hong Kong’a verilen politika ayrıcalıklarını kaldırılması talimatı veriyorum.” diye konuşarak konuşmasına “ABD, Hong Kong’un otonomisine zarar veren Çin ve Hong Konglu yetkililere de yaptırım için gerekli adımları atacak.” sözlerini de ekledi.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın Çin ve Dünya Sağlık Örgütü hakkındaki iddiaları gündeme bomba gibi düşerken gözler Çin ve DSÖ’den gelecek cevaba kilitlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.